'Tek ordu için bize yardım edin'

"Ordumuz 10'dan fazla parçaya bölünmüş durumda ve Türkiye'nin desteğine ihtiyacımız var" diyen Karman, Ankara'dan destek sözü aldı

Çadırında başlattığı eylemle, Yemen'in 33 yıllık lideri Ali Abdullah Salih'in koltuğu bırakmasına neden olan, Salih ailesinin yönetimden tamamen elini çekmesi için mücadelesini sürdüren Nobel Barış Ödüllü Tawakkul Karman, "Yemen'de tek ordu" için Ankara'dan destek istedi. Arap dünyasında Nobel barış ödülünü alan ilk kadın olan ve Yemen'deki siyasi değişimin simgesi haline gelen Sahibi Tawakkul Karman, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na, "Ordumuz 10'dan fazla parçaya bölünmüş durumda ve bizim de Türkiye'nin desteğine ihtiyacımız var" dedi. Karman, Ankara'dan tam destek sözü aldı. SABAH'a konuşan Karman, Türkiye'nin Yemen'de daha fazla rol almasını isteğini tekrarladı ve "Ülkenin kuruluşunda Türkiye'yi yanımızda istiyoruz" dedi. Karman Türkiye'den ilk beklentisini "Biz Türkiye'nin, birleşik bir ordunun oluşturulmasında yardımcı olmasını istiyoruz. Siyasilerden talimat alan, savunma bakanlığına bağlı olan, herhangi bir başkanın ailesinden talimat almayan bir ordu olmasını istiyoruz. Ordunun yeniden yapılandırılmasında Türkiye'nin desteğini istiyoruz. Çünkü ordumuz 10'dan fazla parçaya bölünmüş durumda ve bizim de Türkiye'nin desteğine ihtiyacımız var" sözleriyle ifade etti. Sorularımız üzerine Karman'ın mesajları şöyle oldu:

KADIN DEVRİMİ

Nobelli ilk Arap kadını olmamın çok büyük yansımaları oldu. Batı, Arap Müslüman kadınların hiçbir şey yapamayacağını düşünüyordu. Şimdi Müslüman Arap kadının barışı yapan öğelerden biri olduğunu gördüler. Kadınlar Salih rejiminin düşmesinde öncü rol aldı. Kadınlar bu devrimde lider olduklarını, karar verici olduklarını ispat ettiler.
Hem Salih yönetimi, hem Tunus'taki Bin Ali, hem Mısır'daki Mübarek'in gitmesinde kadınlar başrolü oynadı. Şimdi sıra Suriye'deki Beşar Esad yönetiminde. Bundan sonra da kadının devletin yeniden yapılanmasında daha fazla rol almasını istiyoruz. Suriye'de kadınlar en kutsal ve en tehlikeli görevi yapıyor. Binlerce şehit, yaralı, tutuklu kadın var. Gösterilerde kadınları korkmadan yer alırken görebiliyoruz. Suriyeli kadın gerçekten emsali olmayan bir cesaret gösteriyor. Onlar Arap Baharının en cesur kadınları.

ÇADIRDA YAŞAMA DEVAM
"Bir yılı aşkın süredir çadırımız var. Önce şehirlerde çadır kurmaya başladık sonra 18 Şubat'ta meydanlara çıktık. 17 meydan var Yemen'de ve insanlar orada yaşıyor. Önce devrimi yapmak için şimdi de ülkeyi yeniden inşa etmek için. Geçiş döneminde çadırlarımızı kaldırmadık. Aksine tuğlalar ekledik ki, burada kalmaya devam edeceğimiz mesajını vermek için. Sadece Salih oradayken değil. Yeni bir anayasa olana kadar, biz birleşik bir orduya sahip olana kadar ve Salih ailesinin tüm üyelerini ülkeden çıkartana kadar kalacağız."

BİZE ULAŞIN