12 şehidimize son görev

Türkiye, Afganistan'ın Başkenti Kabil'de helikopter kazasında şehit olan 12 askeri son yolculuğuna uğurladı.

12 asker için Ankara'daki ilk tören, Mamak'taki 4'üncü Kolordu Komutanlığı'nda yapıldı. Törende Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları, şehit aileleri ve yakınlarının yanı sıra devletin zirvesi de yer aldı.

Törende, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Nejdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kuvvet Komutanları, CHP Grup Başkan Vekili Emine Ülker Tarhan ve bazı siyasi parti liderleri, subay ve ast subaylar hazır bulundu.

Tören, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün tören alanına gelmesiyle başladı. Cumhurbaşkanı Gül, yerini almadan önce şehit ailelerine taziye dileklerini iletti, bir şehit çocuğunu da yakın ilgi gösterdi. Törene katılanların, protokol de dahil olmak üzere yakalarında 12 askerin fotoğrafının yer aldığı görüldü.

12 şehidin naaşları ise tören alanına, silah arkadaşlarının omuzlarında getirildi. Askerlerin Türk bayrağına sarılı tabutları yan yana duran katafalkların üzerine kondu. Her bir katafalkın önünde, şehit askerlerin fotoğrafını taşıyan bir de silah arkadaşı bekledi.

"UĞRUNDA CAN VERDİĞİNİZ BAYRAĞIN GÖLGESİNDE HUZURLA UYUYUN"

Ardından 12 asker için saygı duruşunda bulunuldu. Bu sırada bazı şehit yakınlarının ayakta durmakta zorlandığı görüldü. Bir şehit yakını da saygı duruşu esnasında fenalaştı. Fenalaşan şehit yakınına tören alanında bulunan sağlık ekipleri müdahale etti. Tören sırasında görevli askerler de, şehit yakınlarını teselli etmeye çalıştı.

Tören, şehit olan 12 askerin biyografileri okunmasıyla devam etti. Ardından Tuğgeneral Mehmet Karadayı bir konuşma yaparak, "Vatan uğruna canımızı vereceğimize yemin etmiştik. Şimdi uğrunda can verdiğiniz, uğrunda and içtiğimiz bayrağın gölgesinde huzurla uyuyun" dedi.

İŞTE ŞEHİTLERİMİZE SON GÖREVŞEHİT ÇOCUKLARI BABALARINA KOŞTU

Daha sonra 12 şehit asker için dualar okundu. Duaların okunmasının ardından ise şehit çocukları, babalarının katafalkların üzerinde bulunan tabutlarına doğru koştu. Bu görüntüler, tören alanında duygusal anlar yaşanmasına neden oldu. Çocuklar babaların tabutlarına gözyaşları içinde sarıldı. Çocukların ardından, şehit yakınları da veda etmek üzere naaşların yanına geldi.

Ardından 12 askerin naşı, tören alanındaki katafalklardan alınarak, cenaze araçlarına kondu. Afganistan'da şehit olan 12 askerin naşı, tören kıtası önünden geçerken, şehit yakınları gözyaşları içinde askerlerini uğurladı.KABİL ŞEHİTLERİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
Afganistan'ın başkenti Kabil'deki helikopter kazasında şehit olan 5 asker için Ankara Kocatepe Camii'nde cenaze tören düzenlendi.

12 şehit için Mamak'taki 4'üncü Kolordu Komutanlığı'nda düzenlenen törenin ardından, 5 şehit, Kocatepe Camii'nde düzenlenen cenaze töreninin ardından ile son yolculuklarına uğurlandı.

Şehit askerlerden Binbaşı Mithat Çolak, Yüzbaşı İlker Aydın, Yüzbaşı Adil Erdoğan, Üsteğmen Tahsin Barutçu ve Başçavuş Salih Helvacı için Kocatepe Camii'nde cenaze töreni düzenlendi.

Törene, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları, şehit ailesi ve yakınlarının yanı sıra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Bekir Bozdağ ile bakanlar ve kuvvet komutanları ile eski TBMM Başkanı ve NATO'nun Afganistan'daki eski Kıdemli Sivil Temsilcisi Hikmet Çetin, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bazı siyasi parti genel başkanları, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

DEVLETİN ZİRVESİ SAF TUTTU

Kocatepe Camii'ndeki törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile geldi. Protokol, avludaki yerini almadan önce şehit yakınlarına başsağlığı verdi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da ailelere başsağlığı verirken, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel'le de bir süre görüştü.

Törende öğle namazının ardından şehitler için cenaze namazı kılındı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel'in bir tarafında Kılıçdaroğlu, diğer tarafında ise sırasıyla TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve Anayasa Başkanı Haşim Kılıç saf tuttu. Şehitlerin cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez kıldırdı. Görmez, "Şehitlerimizin mazlum, kardeş Afgan halkına insani yardım, barış ve huzur götürmekten başta gayeleri yoktu. Onlar bu gayeye canlarıyla şahadet ettiler" diyerek cemaatten helallik istedi, ardından şehitler için Fatiha okundu.

ŞEHİT ANNELERİNİN FERYATLARI YÜKSELDİ

Kocatepe Camii'ndeki cenaze namazının ardından 5 askerin naşı, askerlerin omuzlarında taşınarak top arabasına kondu. Bu sırada bazı şehit annelerinin feryatları yükseldi, bazı şehit yakınları da askerlere el salladı. Tören alanında sağlık görevlileri de hazır bulundu.

Ardından şehitlerin Türk Bayrağına sarılı tabutları, aileleri, yakınları ve protokolün önünden geçirilerek, defnedilmek üzere Cebeci Askeri Şehitliği'ne götürüldü. Şehitlerin geçişi sırasında da şehit aileler gözyaşlarına hakim olamadı.

Şehit askerlerden Binbaşı Mithat Çolak, Yüzbaşı İlker Aydın, Yüzbaşı Adil Erdoğan, Üsteğmen Tahsin Barutçu ve Başçavuş Salih Helvacı'nın cenazesi Kocatepe Camii'ndeki törenin ardından Ankara Cebeci Askeri Şehitliği'nde toprağa verildi.

ŞEHİTLERDEN 7'Sİ MEMLEKETLERİNE GÖNDERİLDİ

Afganistan'da Türk helikopterinin düşmesi sonucu şehit olan 12 askerden 7'si memleketlerine uğurlandı.

4'üncü Kolordu Komutanlığı'na bağlı Barış Gücü Tugay Komutanlığı'nda düzenlenen törenin ardından, başka illerde toprağa verilecek 7 şehit askerin naaşları, Etimesgut Askeri Havaalanı'na getirildi.
Şehitler, buradan uçaklarla memleketlerine gönderildi.

Binbaşı Serkan Doğan Tekirdağ Muratlı'daki aile mezarlığına, Binbaşı İsmail Cem Yakınlar Konya Akşehir Garnizon Şehitliğine, Binbaşı Şükür Bağdatlı memleketi Fatsa'nın Bolaman beldesindeki aile mezarlığına, Üsteğmen Okan Melikoğlu Ordu Boztepe'deki aile mezarlığına, Astsubay Üstçavuş Mehmet Akbaş Isparta Garnizon Şehitliğine, Uzman Çavuş Önay Vurucu Erzurum Karskapı Şehitliğine, Üsteğmen Murat Yıldız İzmir Kadifekale Şehitliğinde defnedilecek.
BİZE ULAŞIN