Çelik: Şu an itibariyle tampon bölge kararı yok

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, AK Parti MKYK toplantısının arından yaptığı açıklamada "Şu an itibariyle Suriye sınırında tampon bölge oluşturulmasıyla ilgili alınmış bir karar yok" dedi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çelik şu açıklamalarda bulundu:
BÜYÜKELÇİ YERİNDE : Şu an itibariyle bir tampon bölge oluşturulmasıyla ilgili alınmış bir karar yoktur. Büyükelçimizin çekilmesi de söz konusu değildir.
SURİYELİ MÜLTECİLER : Bu gelen insanlar en iyi şekilde ağırlanmaktadır. Sadece yönetime muhalif olanlara Türkiye insani yardım elini uzatmıyor. Muhaliflerin sıkıştırdığı bazı Suriyeli kamu görevlileri de Türkiye'ye sığınıyor. Türkiye ister rejim tarafları, ister muhalifi olsun onlara gerekli insani desteği vermektedir.
KAYIP 2 GAZETECİ : Bu gazetecilerimizin can güvenliklerinin sağlanması ve Türkiye'ye iadesi yönünde resmi bir çağrı başvurusu olmuştur, ancak henüz bu saate kadar bu gazetecilerin kimin elinde olduğu nerede olduğuyla ilgi Türkiye'ye bir cevap verilmiş değildir. (Gazetecilerin Generallerle takas edilmek istendiğine yönelik iddialara) Dışişleri Bakanımıza bunu sorduk ancak teyit etmedi.

GÖÇMEN SAYISI 16 BİNİ AŞTI
Suriye'den kaçarak Türkiye'ye sığınanların sayısı 16 bin 446'ya ulaştı. Son iki günde 55 Suriye vatandaşı kendi istekleri ile ülkesine dönerken, 279 kişi de Türkiye'ye geldi. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) yapılan açıklamada, 18 ve19 Mart'ta 279 kişinin 279 kişinin Türkiye'ye giriş yaptığı, 55 kişinin ise kendi istekleriyle geriye döndüğü belirtildi. Bugüne kadar toplamda Türkiye'ye gelen Suriye vatandaşları sayısının 29 bin 301, Suriye'ye geri dönenlerin sayısının ise 13 bin 322 olduğu belirtildi. Dün itibariyle Hatay'da 14 bin 329, Gaziantep'te (Nurdağıİslahiye) bin 159 ve Kilis'te 958 olmak üzere toplam 16 bin 446 Suriye vatandaşının Türkiye'de barındırıldığı, ayrıca 22'si refakatçi, 25'i hasta ve yaralı olmak üzere toplamda 47 kişinin hastanede bulunduğu açıklandı.

Suriye 'den yaklaşık 7 ay önce Türkiye'ye gelen ve Reyhanlı'daki çadır kentte yerleştirilen Mustafa ailesinin ilk bebekleri Türkiye'de doğdu. Yaklaşık bir ay önce doğan ikiz erkek bebekler Nafaf ve Nurettin'in babası Celal Mustafa, bebeklerini gazetecilere gösterirken, "Biz mutlaka ülkemize döneceğiz. Bu çocuklar özgür geleceğin evlatları, biz bundan daha güzel bir gelecek i s t i y o r u z " dedi.

BİZE ULAŞIN