Ersanlı örgüt yöneticisi

KCK iddianamesi tamamlandı. İddianamede Prof. Dr. Büşra Ersanlı'ya 22.5 yıla kadar hapis talep ediliyor. Yazar Ragıp Zarakol ise yardım ve yataklıkla suçlanıyor

PKK'nın şehir yapılanması KCK'yla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen ana soruşturma tamamlandı. Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Adnan Çimen tarafından yaklaşık 3 aydır sürdürülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne teslim edildi. 2 bin 400 sayfadan oluşan iddianameye göre KCK'nın yönetim kadrosu ile 'akademik kadro' olarak adlandırılan kadroda 147'si tutuklu toplam 193 sanık bulunuyor. İddianamede 1 numaralı sanık KCK'nın 2 numaralı ismi Kudbettin Yazbaşı. Firari KCK yöneticisi Ali Durç ise 2 numaralı sanık. Üç numaralı sanık KCK'nın İstanbul sorumlusu Mümtaz Aydeniz. Bu 3 kişinin Murat Karayılan'ın altında yer alan örgütün şehir yapılanmasının yöneticileri oldukları belirtildi.

ZARAKOL'A YARDIM YATAKLIK
İddianamede Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Büşra Ersanlı için örgüt yöneticiliğinden 15 ile 22.5 yıl arası hapis talep ediliyor. Yazar Ragıp Zarakol için ise yardım ve yataklık suçlamasıyla 7.5 ile 15 yıl arasında hapis cezası isteniyor. İddianamede ayrıca BDP ve KCK ilişkisine dair çok sayıda delilin yer aldığı öğrenildi. Adliye kaynakları, bu nedenle iddianamenin bir kopyasının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderileceğini belirtti. PKK'nın kuruluşu, yapısı, örgüt adına gerçekleştirilen eylemlerin anlatıldığı iddianamede, örgütün şehir yapılanması olan KCK'nın tanımı, KCK sözleşmesi, toplantılar ve 'Siyaset Akademisi'ne yer verildiği kaydedildi. İddianamede, 5 "gizli tanık" ifadesinin de bulunduğu belirtildi. Yüz elli ek klasörü bulunan iddianamenin UYAP sistemine kaydedildiği ve İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ne düştüğü belirtildi.
BİZE ULAŞIN