Kimsesizlere yuva yapmaya gidiyorlardı

Afganistan'daki helikopter kazasında şehit olan askerlerin kimsesiz çocuklar için inşa edilen yurdun çalışmalarında görev alan personeli korumak için yola çıktığı öğrenildi

Afganistan'da şehit olan 12 barış gönüllüsü Türk askerinin çok anlamlı bir görevi yerine getirmek için o helikoptere bindiği ortaya çıktı. Askerlerin Afganlı kimsesiz çocuklar için inşa edilecek yetiştirme yurdunun çalışmalarında görev alan personeli korumak ve keşif çalışmalarına katkıda bulunmak için Cevizcan bölgesine gitmek üzere yola çıktığı öğrenildi. ISAF gücüne yaklaşık 1900 askerle katılan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Afganistan'da güvenlik konularının yanı sıra imar çalışmaları da yürütüyor. Bu kapsamda ilk imar timi Vardak'ta ilinde 2006'da açıldı. 4 yılda aralarında okullar ve sağlık ocaklarının olduğu 120 proje hayata geçirildi. İkinci imar timi ise 2010'da Özbekistan ile Türkmenistan sınırı yakınlarında Mezar-ı Şerif'in batısındaki Cevizcan'da oluşturuldu. 1.5 yıldır bu bölgede faaliyet gösteren Türk askeri, il ve ilçe yönetim birimlerinin kurulması için çalıştı, Afgan polis eğitimleri için yeni alanlar inşa etti, sağlık ve eğitim dahil 35 proje hayata geçirildi.Cevizcan ve Şibirgan bölgelerinde inşa edilecek projeler arasında sağlık merkezi, cami, veteriner klinikleri, su kuyuları, yerel yolların asfaltlanması, tarım meslek enstitüsünün yanı sıra kimsesiz çocukları yetiştirmek için 2 yurt da inşa edilecek. Yeni imar çalışmaları kapsamında Türk askeri hem bölgede görev alan timi koruyor hem de Afgan askerine eğitim veriyordu. 16 Mart'ta Kabil'den Sikorsky tipi helikopterle 12 asker de bu binaların yapımından sorumlu imar timini korumak ve keşif çalışmalarına katkıda bulunmak üzere yola çıkmıştı.

TÖREN BUGÜN

Her bir askerin otopsi işlemlerinin 1.5 saatten fazla sürdüğü belirtildi. Şehitlerin naaşları, bugün Ankara'daki Barış Tugayı'nda düzenlenecek törenin ardından ailelere teslim edilecek. 5 asker için Kocatepe Camisi'nde düzenlenecek törene tüm devlet erkanı katılacak.

YILMAZ: NATO ÇEKİLSE BİLE TÜRKİYE AFGANİSTAN'DA OLACAK
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "NATO'nun Afganistan'dan çekilmesi durumunda bile Türkiye'nin bu ülkede olmayı sürdüreceğini" söyledi. Yılmaz Afganistan'daki helikopter kazasında şehit olan Hava Personel Binbaşı Şükrü Bağdatlı'nın Ankara Etlik'teki ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yılmaz, "Afganistan istediği sürece biz orada olacağız. Afganistan zor durumda olduğunda Türkiye yardım eder. Türkiye zor durumda olduğunda Afganistan yardım eder. NATO çekilse bile Türkiye Afganistan'da olmayı sürdürecek" diye konuştu. Yılmaz'ın ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da şehit ailesine taziye ziyaretinde bulundu. CHP liderine çıkışta Bakan Yılmaz'ın "Türkiye Afganistan'da olmayı sürdürecek" açıklaması hatırlatıldı. Bunun üzerin Kılıçdaroğlu, "Bizi öncelikle ülkemizin kendi sorunları ilgilendirir" dedi. Öte yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu,' 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Haftası' kapsamında Dışişleri Şehitliği'ndeki anma töreninde Afganistan'da helikopter kazasında şehit düşen askerleri de andı.
BİZE ULAŞIN