Şaraplar depoda çıktı

Emekli büyükelçi Batıbay'ın devlet parasıyla alındığı halde, diplomatik eşya statüsünde Türkiye'ye soktuğu belirtilen 931 şişe Fransız şarabı ile 6 şişe şampanya Ankara'da bir depoda bulundu

SABAH, emekli büyükelçi Daryal Batıbay'ın devletin parasıyla aldığı ve daha sonra diplomatik eşya statüsünde Türkiye'ye soktuğu şarapların izine ulaştı. Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu'nun takibi sonucunda ortaya çıkan şarapların Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen operasyonla Ankara'da bir depoda ele geçirildi. Büyükelçi'nin kaçırdığı şarapların bin şişesine el kondu. Toplam 931 şişe Fransız Şarabı ile 6 şişe şampanyaya Ankara Cumhuriyet Savcılığı talimatıyla el konuldu, konuyla ilgili soruşturma başlatıldı.

BİLGİ BAŞBAKANLIK'TAN

Kayıp şarap operasyonu Başbakanlık Etik Kurulu'nun Strazburg'da yaptığı incelemenin sonuçlarını Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğüne iletmesiyle başladı. Başbakanlık'tan gelen yazıda "Avrupa Konseyi nezdinde daimi temsilci olarak görev yapan Emekli Büyükelçi Daryal Batıbay'ın emekli olduktan sonra bir nakliyat firmasına ait araçla 2011 yılının Eylül ayında Türkiye'ye gönderdiği şahsi eşyaları arasında ev eşyaları gibi gösterilmiş beyan dışı yaklaşık 50 kasa şarabın da yer aldığı ve bunların halen antrepoda olduğu" belirtildi. Bunun üzerine Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü ön araştırma başlattı. Yapılan araştırmada söz konusu eşyanın 06GBR50/06DC3274 plakalı tır ile 25 Eylül 2011'de Tır Karnesi ile Ankara Naklihane ve Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğüne getirildiği anlaşıldı.

DEPOYA BASKIN YAPILDI

Araştırma sonucuna göre şaraplar kullanılmış zati ve ev eşyası olarak beyan edilerek 11061500AN000507 numaralı gümrük antrepo beyannamesi ile bir nakliyat firmasına ait antrepoya alındığı tespit edildi. Bu ön tespit üzerine; Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü Ticari Eşya Operasyonları Şube Müdürlüğü ve Ankara Gümrük Muhafaza KİM ekiplerince 14 Mart 2011'de antrepoda yapılan arama ve tespitlerde Daryal Batıbay'a ait eşyaların izinsiz olarak antrepodan çıkartılıp yan tarafta bulunan ve antrepo olmayan bir depoya konulduğu anlaşıldı. Depoya yapılan baskında eşyalarının arasına gizlenmiş ve ayrıca ev eşyası süsü verilerek paketlenmiş 778 şişe Fransız şarabı ve 6 şişe şampanya ele geçirildi.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Ayrıca yine Daryal Batıbay'a ait olan ve Ankara'daki evinden alınarak konulan eşyalarının bulunduğu diğer bir gümrüksüz depoda yapılan aramada 153 şişe kaliteli Fransız şarabı bulundu. Ele geçirilen toplam 931 şişe Fransız Şarabı ile 6 şişe şampanyaya Ankara Cumhuriyet Savcılığı talimatıyla el konuldu, konuyla ilgili soruşturma başlatıldı.
BİZE ULAŞIN