Erdoğan, 'butik değil güçlü devletiz'

Muhalefetin "Afganistan'da ne işimiz var" şeklindeki eleştirilerine yanıt veren Başbakan Erdoğan "Türkiye güçlü bir devlettir. Güçlü bir devlet olmanın da gereği budur" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov ile yaptığı ortak basın toplantısında 12 askerin şehit olması üzerine muhalefetin dile getirdiği "Afganistan'da ne işimiz var" sorusuna yanıt verdi. "Bazı şeyleri sıradan istismar vesilesi yapmak çok acıdır" diyen Erdoğan "İçine kapalı bir butik devlet mi istiyorlar? Türkiye bir butik devlet değildir, dünyaya açık bir devlettir ve güçlü bir devlettir. Erdoğan'ın mesajları şöyle:
İLK BİLGİLER TEKNİK ARIZA: ("Kaza nedeni netleşti mi" sorusuna) İnceleme hâlâ sürüyor. İlk bilgiler helikopterin teknik bir arıza nedeniyle düştüğü yönünde. Herhangi bir çatışma söz konusu değil. Rapor tamamlanınca kamuoyuyla paylaşacağız.
İSTİSMAR ÇOK ACI: Diğer konuya gelince özellikle bazı şeyleri sıradan istismar vesilesi yapmak hele hele bu olaylar üzerinden istismar vesilesi yapmak çok acıdır. Aynı helikopter ülkemizde de düşebilirdi. Nitekim bugüne kadar da birçok helikopterler ülkemizde de düşmüştür. Birçok şehitlerimizi de vermişizdir. Şu anda bizim içinde olduğumuz bir NATO camiası var ve bu konseptin içerisinde TSK Afganistan'da bir görev yapmaktadır. Biz orada bulunduğumuz süre içerisinde hiçbir zaman operasyonel bir görev üstlenmedik, hep lojistik ağırlıklı görev üstlendik. Çatışmalar içerisinde de bizim şehidimiz bugüne kadar olmadı, bu kazayla meydana geldi.
DAYANIŞMAMIZ SÖZ KONUSU: Afgan halkıyla bir dayanışmamız söz konusu. Bu insanlar bizim zor günlerimizde istiklal mücadelemizi verdiğimiz günlerde tüm varıyla yoğuyla bizimle beraber olmuş insanlardır. Şu anda da TSK tarihi bir görevini yerine getirirken aynı zamanda da NATO konsepti içerisindeki bu grevi sebebiyle de orada bulunmaktadır. Biz orada 8. Güç durumundayız.
ORADA SÜREKLİ KALACAK DEĞİLİZ : Bizim ordumuz tabi orada sürekli kalacak değildir. Belli bir süre sonrasında da çekilmesi gerektiği zaman çekilecektir. Bütün bu kararları biz TBMM'de alıyoruz ve parlamento kararıyla da bu süreç uzatılıyor. Burada da yapılan budur. Yani bizden Türkiye'de siyaset yapan veya kenarda köşede bir şeyler yazanlar şunu mu bekliyorlar. İçine kapalı bir butik devlet mi istiyorlar? Türkiye bir butik devlet değildir, dünyaya açık bir devlettir ve güçlü bir devlettir. Güçlü bir devlet olmanın da gereği budur bunu yapmak durumundayız.
KÜÇÜK DÜŞÜNEMEYİZ: Şu anda yapılan da budur zaten. Birilerinin söylediği veya kendilerine göre oluşturduğu yol haritasına Türkiye Cumhuriyeti devleti uymaz. Biz olması gereken neyse onu yaparız, atılması gereken adımlar neyse onu atarız. 12 şehidimiz operasyon neticesinde olmayan, kaza neticesinde olan, velev ki operasyon neticesinde ve saldırı neticesinde de olabilirdi. Ama böyle bir durum söz konusu olmadı. Lütfen kimse bunları istismar etmesin. Erdoğan ile Borisov soğuk kış şartlarında Bulgaristan'ın doğalgaz sıkıntısı yaşaması halinde Türkiye'nin Bulgaristan'a doğalgaz vermesi konusunda anlaştı.

BİZE ULAŞIN