Yunanistan'dan Türkiye'ye suçlama

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, arama gemisi Piri Reis'in Ege'de Yunan kıta sahanlığına girdiğini iddia etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nca, "Türk araştırma gemisi Piri Reis'in hareketleriyle ilgili" yapılan yazılı açıklamada, "Türk araştırma gemisi Piri Reis, 21 Mart'ta öğleden sonra Midilli Adası'nın kuzeybatısında Yunan kıta sahanlığına ait sahaya girmiştir. Sahil güvenlik güçleri ile gerekli tüm hareketler yapılmakta aynı zamanda Yunanistan'ın Ankara Büyükelçiliğine, gerekli girişimlerin Dışişleri nezdinde yapılması için talimat verilmiştir" ifadesi kullanıldı.

Bakanlık Sözcüsü Grigoris Delavekuras da düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye ve Yunanistan Dışişleri bakanlıkları arasında gayriresmi olarak Ege'de, Türk ve Yunan gemilerinin hareketleri veya koordinatları konusunda karşılıklı bilgilendirme olup olmadığı, daha önce de böyle bir pratiğin uygulanıp uygulanmadığı" yönündeki soruyu yanıtladı.

"Yunanistan'ın tezlerinin sabit ve Uluslararası Hukuk ile Deniz Hukuku Anlaşması temelinde olduğunu" belirten Dışişleri Sözcüsü, "iletişim kanalları mevcuttur, tüm düzeylerde açıktır ve faydalıdır ama hiçbir durumda kurumsal ve resmi sürecin yerini alamaz" dedi.

Yunanistan Savunma Bakanlığı ve sahil güvenlik güçlerinin sıkı koordinasyon halinde bulunduğunu da dile getiren Sözcü, şu ana kadar egemenliklerinin ihlal edilmediğini de kaydetti.
BİZE ULAŞIN