Adli sicil müjdesi

AKP milletvekillerince hazırlanan ve TBMM Başkanlığına sunulan yeni Adli Sicil Kanun Teklifi ile adli sicilin silinmesi için ölüm ya da 80 yıl şartı aranmayacak. Teklife göre fişleme kayıtları sadece 5 yıl saklanacak.

AKP'li milletvekilleri bir süredir yoğun şikayet gelen ve son hazırlanan yargı paketine konulması düşünülen Adli Sicil düzenlemesini TBMM Başkanlığı'na verdiler. Yeni düzenlemede adli sicilden kayıtları silinmesi için zamanlamaları değiştiriyor.

ÖLÜM YA DA 80 YIL ŞARTI KALDIRILIYOR
Hazırlanan kanun teklifinde adli sicil kayıtlarının silinmesi için kıstas 5 yıl olacak. Yüz kızartıcı ve devlete karşı işlenen suçlarda ise bu süreç 15 yıl olacak. Daha önce ölüm ya da 80 yıl şartı ile silinen adli sicil kayıtları, artık maksimum 30 yılı aşamayacak. Yapılan düzenlemede ayrıca bundan sonra vatandaşlar adli sicil temiz kağıdını kaymakamlıklardan da alabilecekleri gibi silinmesi için de mahkemeye değil Adalet Bakanlığı'na başvuracaklar. Adalet Bakanlığı'ndaki kayıtlarda başvuru olmasa da Adli Sicil Genel Müdürlüğü'nde zamanı dolduğunda silinecek.

Adli sicil kayıtlarının 5 yılda bir silinmesi için yapılacak düzenleme aslında halen TBMM'de bulunan 3. Yargı Paketi'nde bulunmasına rağmen, kanun tasarısının çıkmasının uzayabileceği gerekçesiyle tek başına hazırlanarak teklif olarak TBMM Başkanlığı'na verildi.
BİZE ULAŞIN