Çocuklar çocukları taciz etti ve dövdü

Adalet Bakanlığı müfettişleri, Pozantı Çocuk Cezaevi'nde yaşananlarla ilgili 10 çocuğa 'kötü muamele', 8 çocuğa 'cinsel taciz', 6 cezaevi yöneticisine ise 'görevi ihmal'den adli işlem yapılmasını istedi

Barındırılan çocukların cinsel taciz ve kötü muameleye uğradıkları iddiasıyla gündeme gelen Pozantı Çocuk Cezaevi'nde müfettişler taciz ve dayak tespit etti. Adalet Bakanlığı denetim uzmanları, raporlarını tamamlayarak Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e sundu. Yaklaşık 80 sayfadan oluşan raporda 18 çocuğun, diğer bazı çocuklara cinsel taciz ve kötü muamelede bulundukları belirtildi. Çocuklardan 10'unun "kötü muamele etmek", 8'inin de "tacize teşebbüste bulunmak" suçunu işlediklerini savunan müfettişler, aralarında terör suçluları da bulunan E.U, Z.K, K.T, O.T, F.G, E.D, M.A, E.Ç, O.A, Z.T, R.İ, Y.T, M.S, S.B, B.Y, N.E, Y.T ve F.D. haklarında adli işlem yapılmasını istedi. Raporda cinsel taciz iddialarına ilişkin "teşebbüs aşamasında kaldığı" belirtildi. Taciz suçunu işledikleri belirtilen çocukların, "mağdur çocukların popolarını sıktıkları, cinsel organlarını gösterdikleri" vurgulanan raporda, buna göre işlem yapılması istendi. Mağdur çocukların ruh sağlıkları için de Adli Tıp'tan rapor alınacak. Cinsel tacizle suçlanan 8 çocuğa 10 yıl ve üstünde, arkadaşlarını dövdükleri iddia edilen 10 çocuk için ise 4 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istenebilecek.

2 YIL CEZA ERTELENE BİLE CEK
Raporda, dönemin Cezaevi Müdürü Naci Tel ile mevcut müdürü, dönemin iki 2'nci müdürü ve iki infaz baş koruma memuru olmak üzere 6 yöneticisi hakkında "görevi ihmalden" suç duyurusunda bulunuldu. Görevliler hakkında en fazla 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılabilecek ve bu ceza da ertelenebilecek. Müfettişlerin raporunda, cezaevinin söz konusu eski ve yeni yöneticilerinin, çocukların, çocuklara yönelik eylemlerine göz yumduklarına veya katıldıklarına dair bir bulguya rastlanmadığı vurgulandı.
BİZE ULAŞIN