Faciayı önlemişti

Şehit-gazi sayılma kapsamını genişleten hükümet terör olayında ölen sivilleri şehit kapsamına alıyor. Böylece Bingöl'de çocuklarını korumaya çalışırken ölen Hatice Belgin şehit sayılacak

Başbakan Tayyip Erdoğan, şehit aileleri ve yakınlarına ilişkin yeni düzenlemeyi AK Parti grubunda açıkladı. Kanundaki şehit kapsamını genişleten hükümet, terör eylemleri nedeniyle hayatını kaybeden sivilleri de şehit sayacak. Böylece Bingöl'deki saldırıda çocuklarını korumaya çalışırken ölen Hatice Belgin gibi vatandaşların aileleri de şehit ailelerine tanınan haklardan yararlanabilecek. Erdoğan, BDP'yi topa tutup, Nevruz olaylarına ilişkin sert açıklamalar yaptığı grup toplantısında şu açıklamaları yaptı:

ŞEHİT DÜZENLEMELERİ

Şehit yakınları ve gazilere yapılacak gayrimenkul hibeleri vergi matrahından düşürülebilecek. Şehit ve gazi çocukları tüm yurtta toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanabilecek. Bunun için artık sosyal güvenlik şartı aranmayacak.
Bürokratik engellerin kaldırılması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yönetmelik çıkarma yetkisi veriyoruz.
Terörle mücadele kanunu kapsamındaki er ve erbaşlar ile geçici köy korucuları da artık faizsiz konut kredisi alabilecek. 2008 yılının Ekim ayından sonraki harp malullerinin de faizsiz konut kredisinden yararlanmasını sağlıyoruz.
Malul olan köy korucuları ve sivil vatandaşlara da tıpkı gazilerimiz gibi bakım desteği sağlanacak. Bakım desteğini bir asgari ücret tutarından iki asgari ücret tutarına çıkarıyoruz.
Terörle mücadele görevlerini ifa ederken yaralanan kamu çalışanı ve sivillerin her türlü tedavi hizmetleri katılım payı alınmaksızın yapılacak. Terörle mücadele esnasında yaralanan ve tedavisi devam eden personele bir yıl süreyle ödenen özel harekat ve operasyon tazminatının ödeme süresi de 24 aya çıkarıyoruz.
Terörle mücadele görevi sırasında olmasa bile görev başında yaralanıp muhtaç duruma düşen vazife harp malulleri ile köy korucuları rehabilitasyon tedavisinde katkı payı ödemeyecekler. Maluliyeti sürekli olanlar malullük derecelerini değiştirebilecekler.
Şehit ve gazi sayılma kapsamı genişletilecek. Terör olayları sebebiyle göreve gidiş ve dönüşler esnasında kaza sonucu sakatlanan ve hayatını kaybedenler kanun kapsamına alınacak. Trafik ve yol güvenliği ile tutuklu ve hükümlülerin sevk ve nakillerinde görevliyken, meydana gelen olayları bu kapsama alıyoruz. Mülki idare amirleriyle ilgili dar kapsamı genişletiyoruz. Her derecede polis okulları ve askeri okullarda okumaya hak kazanıp, geçici kaydı yapılan veya yaşları 18'in altında olan öğrencileri aynı şekilde kanun kapsamına alıyoruz.
Terör eylemlerinde hayatını kaybeden sivilleri şehit kategorisine alıyoruz. Terör sebebiyle hayatını kaybeden ya da malul olan sivillere ve yakınlarına tazminatın yanında aylık bağlıyoruz. Örneğin Batman'da şehit edilen Mizgin Doru, Bingöl'de şehit edilen Hatice Belgin, Kumrular Sokak'ta şehit Edilen Mustafa Bingöl, artık kanunen de şehit sayılacak.
Mevcut durumda şehitlerin yakınlarına, ailesinden birine veya eşine veya çocuğuna bir istihdam hakkı tanınıyordu. Yapılacak düzenlemeyle biri eşi ya da çocuğu diğeri ailesi olmak üzere istihdam hakkını 2'ye çıkarıyoruz. Anne-babaya ödenen maaşta halihazırda malullük ve muhtaçlık şartı aranıyor. Bu şartı da ortadan kaldırıyoruz. Artık anne-babalara maaş bağlanması için malullük ve muhtaçlık şartı aranmayacak. Muhtaçlık belgesi de istenmeyecek.

NEVRUZ UYARISI

Efendim neden pazar günü talep edilen bu törenlere müsaade edilmedi, neden 3-4 gün, bir hafta izni verilmedi... Bunu kenar köşelerine kadar yansıtan beyefendilere sesleniyorum; terörist başı, terörist liderlerinden biri, 'kan gölüne çevireceğiz' diye yaptığı açıklamayı duymuyor musunuz? Sizin kulağınız var sağır mısınız, gözünüz var görmüyor musunuz?
Gerçek Nevruz'da barış var, çocukların eline molotofkokteylini, taşları vererek bu ülkenin polisine saldırtmak yok. Terör örgütü ve uzantısı siyasi parti nevruzu içeriğinden koparmak için çirkin provokasyonlara başvurdu. Bu oyun bozacak tek parti AK Parti'dir.
BDP bir kez daha Kandil'den aldığı talimatla 2012 Nevruzu'nu bir gövde gösterisine çevirmek istemiş, başarıyı sağlayamamıştır. Terör örgütünün aylardır yaptığı çağrılar, Nevruz'u bir isyana dönüştürmeye yöneliktir. Şu anda Cudi'de çatışma var. Durmak yok, sonuna kadar bu devam edecek.
BDP sizin haklarınızı, hukukunuzu koruma rüşdüne erememiş bir partidir. BDP şu anda kendi rüşdünü yakalayamamış bir partidir. Meselenizin çözüm adresi AK Parti'dir.
(Muhalefetin "Afganistan'da ne işimiz var" sözleri) "Afganistan'da ne işimiz var" diyenler, Somali'de, Bosna'da, Kosova'da, Lübnan'da Türk askerinin ne işi var diyenler; ufukları Sivas'ın ötesine geçemeyenlerdir. Bunlar maalesef butik devlet olmaktan öte geçemiyorlar. Afganistan'da 50 ülkenin birlikleri var. 'Türkiye burada olmasın' ne demek? Ey Bahçeli, ey Kılıçdaroğlu, tenezzül edip Çanakkale şehitliğine giderseniz orada Kosovalı, orada Boşnak şehitlerin mezarlarını görürsünüz. Kimse Boşnaklara, "Çanakkale'de ne işiniz var" diye sormadı, bu ne gaflettir, bu ne cehalettir.
(4+4+4 düzenlemesi) Anladıkları dil neyse o dille konuşacak ve bu yasayı da bu Meclisten çıkaracağız. 326 milletvekili verdi bu millet. 'Benim hakkımı koruyacaksın, hukukumu arayacaksın' diyor. CHP'ye ne vermiş, milletvekili sayısı ortada. MHP'nin de ortada BDP'nin ortada. Hepsini toplasan neredeyse bizim yarımız kadar.

BİZE ULAŞIN