"Son kez adayım"

Eski başbakanlardan işadamlarına kadar 7 bin 300 üyeye sahip İstanbul'daki Büyük Kulüp'te, yarın seçim heyecanı var. 16 yıllık başkan Duran Akbulut, "Son kez adayım, artık bayrağı gençlere devredeceğim" dedi ve projelerini anlattı

Büyük Kulüp'ün 16 yıldır başkanlığını yapan Duran Akbulut (75), yarın yapılacak seçim öncesinde "İstikrar sürsün diye son kez aday oluyorum. Artık bayrağı gençlere devretmek istiyorum" dedi. İki yıl önce yapılan seçimlerde üç listeyle yarışan ve 70 oyla başkanlık ipini göğüsleyen Akbulut, 38 yıldır kulüp içinde olduğuna dikkat çekerek yarın yapılacak seçimde son kez üyelerinden başkanlık için oy isteyeceğini söyledi. 1882'de İngiliz Elçisi Sir Alfred Sandison tarafından diplomat, yönetici ve işadamlarından oluşan 30 kurucu üyenin sosyal amaçlarla İstanbul'da kurduğu Büyük Kulüp'te yarın seçim heyecanı var. Eski Başbakanlardan Bülent Ulusu, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu, işadamı, bürokrat, siyasetçi ve emekli askerlerle birlikte, 7 bin 300 üyeye sahip kulüpte, 11 kişilik yönetim kurulunun yanı sıra disiplin, balotaj gibi kurullarına da iki yıllık yönetici seçilecek. Başkanlık için Kaptanoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Gündüz Kaptanoğlu'yla yarışacak olan Akbulut önümüzdeki iki yıl içinde yapacağı projeleri ve son günlerde kulüple ilgili kamuoyunda yaşanan tartışmaları SABAH'a anlattı:

'BÖLGECİLİK YAPMAM'
Göreve geldiğimde kulübün kasası tamtakırdı. Şu anda 11 milyon TL'ye sahibiz. Bence istikrar devam etmeli. Yeniden başkan seçilirsem sosyal sorumluluk projelerine ağırlık vereceğiz.
Demokratik bir yarış, kim kazanırsa birbirini tebrik eder. Hayatım boyunca bölgecilik yapmadım. Yapanın da karşısında durdum. Karalama kampanyaları beni çok üzüyor.
Huzur ve kardeşlik ortamı yaratarak bir aile havası oluşturduk. Üyelerimize özel 'Büyük Kulüp' kredi kartı çıkarmayı planlıyoruz. Halizarda bazı hastaneler ve otellerle indirim anlaşmalarımız var. Ayrıca Avrupa yakasında ikamet eden bin 700 üyemiz için Etiler veya Ulus'ta bir şube açma girişimimiz olacak. Trafikten dolayı Anadolu yakasına geçememekten şikâyetçi üyelerimize kolaylık sağlayacak.

"DOĞU'YA OKUL YAPTIRACAĞIZ"
Eskiden kulübümüzde siyasi yemekler, siyasi parti toplantıları olurdu. 1996'da kaldırdık hepsini, artık sosyal bir kulübüz. Bu yıl kulüp olarak 130'uncu yılımızı kutlayacağız. Bodrum ya da Alaçatı'da 130'uncu yılın şerefine bir davet vermeyi planlıyoruz. 18 - 24 yaş arası bin 700 genç üyemiz bulunuyor. Hepsi çok donanımlı gençler. Gençlerimizi kurullara, komitelere yerleştirerek yetiştirmeye çalışıyoruz.
Doğu ve Güneydoğu'da okullar yaptırmak istiyoruz. Somali, Van başta olmak üzere çok sayıda afet bölgesine destek olduk. Bu konularda duyarlığı, hassasiyetleri olan bir yapıya kavuşturduk kulübü. Gönüllü kuruluşlarla liderlik kursu da açacağız. Şu anda 150 üniversite öğrencisine burs veriyoruz. Hedefimiz önümüzdeki dönemde bu sayıyı bine çıkarmak. Her yıl 32 derslikli bir okul yapacağız. Biz Türkiye'nin değil dünyanın en iyi kulübüyüz. Dünyada 13 kardeş kulübümüz var. Ama onlar bir yemek, bir toplantı, bir dinlenme salonu ve bir tenis kortuna sahipken, biz 24 ayrı üniteye sahibiz.
BİZE ULAŞIN