Gazetecilere uyarı

Hatay'daki sınır hattında Türkiye'ye geçen sığınmacıları görüntülemek isteyen bazı gazeteciler gözaltına alındı.

Türkiye'nin en uç noktasında bulunan Hatay'ın Suriye'ye olan sınır hattında gazetecilerin çekim yapmalarını önlemek amacıyla güvenlik tedbirleri artırıldı.

Özellikle Hatay'daki sınır hattında Suriye'den kaçarak Türkiye'ye sığınma talebinde bulunan Suriyelileri görüntülemek isterken askeri bölgeye izinsiz giriş yapıldığı gerekçesi ile gözaltılar artınca Askerler tedbir aldı.

Yaklaşık 1 hafta içerisinde yerli ve yabancı basın mensubunun askeri yasak bölgede sınır ihlali yaptığı gerekçesi ile bazı zamanlar 10 saati aşkın gözaltılar yaşandığı öğrenildi.
Bunun üzerine Güvenlik güçleri Suriyeli sığınmacıların Hatay'a giriş yaptıkları Asi Nehri kıyısında tabela asarak bölgeye basın mensuplarının girişinin yasak olduğu bilgisini vermeye çalışıyor. Ancak asılan tabela askeri yasak bölge olarak bilinen hattın içinde olduğu için bu hatta kadar giriş yapan tabelayı gördükten sonra çıkışa yönlenen basın mensupları yine askerler tarafından durdurularak sorgulanıyor. Bölgede hiçbir şekilde görsel çekime izin verilmezken var olan görseller güvenlik güçleri tarafından siliniyor.
BİZE ULAŞIN