Kızılay'da gergin bekleyiş sürüyor

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK)'nun önderliğinde 4+4+4 eğitim sistemini protesto için Kızılay'da toplanan sivil toplum kuruluşlarının gergin bekleyişi devam ediyor.

Meclis'te görüşülen yasa tasarısının geri çekilmesini isteyen KESK öncülüğündeki çeşitli sivil toplum kuruluşları, Kızılay Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde toplandı. '4+4+4 eğitim yasası geri çekilsin' pankartları açan grup üyeleri, sloganlarla hükümeti protesto etti. Toplanan grup daha sonra bulvarı çift yönlü trafiğe kapattı.

Eylem nedeniyle Kızılay etrafında yoğun güvenlik önlemi alan emniyet güçleri, grubun önünü kesti. Polis, grubun yaptıkları eylemin yasal olmadığını belirterek, dağılmasını istedi. Ancak, grup üyeleri polisin bu uyarısını dikkate almadı. Eyleme destek veren CHP'li bazı milletvekilleri ile KESK Genel Başkanı Lami Özgen, emniyet güçleriyle görüşme yaptı. Polisin barikatı kaldırmasını isteyen Özgen'in bu isteği ekipler tarafından kabul edilmedi.

CHP'Lİ VEKİLLER YOLUN AÇILMASI İÇİN DEVREYE GİRDİ

Devreye daha sonra CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi girdi. Milletvekillerinin bu girişiminden de sonuç çıkmadı. CHP'li Çelebi polisle görüşmesinin ardından İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'i telefonla aradı. Bakan Şahin'den yolun açılması için izin verilmesini isteyen Çelebi, provokatif eylemlere de izin vermeyeceklerini söyledi. Çelebi yaptığı telefon görüşmesinin ardından grubun yanına geçti.

Yaklaşık 5 saattir trafiğe kapalı olan bulvarda polisin ve grubun gergin bekleyişi devam ediyor. Eylemciler kimi zaman slogan atarak, kimi zaman da bulvar üzerinde oturarak protestolarını sürdürüyor.

Öte yandan Kızılay Ziya Gökalp Caddesi'ni tek yönlü trafiğe kapatan bazı göstericiler de buradaki eylemi sonlandırıp, bulvarda bekleyen gruba katıldı.

Trafik kilitlendi
TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen 4+4+4 eğitim sistemini protesto için Ankara'nın değişik noktalarında toplanan eylemci gruplar trafiği kilitledi.

Ankara'ya Konya yönünden giriş yapan ve GMK Bulvarı'nda toplanan grup, yolu trafiği kapattı. Araçların geçişine izin vermeyen grup, trafiği işlemez hale getirdi.

Gruba bazı vatandaşlar hastaneye gittiklerini belirterek tepki gösterdi. Vatandaşlar, eylemcilerin kapattığı yolda ilerleyemeyince trafiği geri geri işletmeye çalıştı. Yolda bazı araçların geri geri, bazılarının ise ileri doğru gitmeye çalışması ilginç görüntüler oluşturdu.

Caddeyi trafiğe kapatan grup, polisin izin vermesi üzerine GMK'nın Kızılay girişinde bekleyen grupla buluştu. Polisin yoğun güvenlik önlemi altında, grubun bekleyişi sürüyor. Eyleme CHP milletvekillerinin de destek verdiği görüldü.

BİZE ULAŞIN