Başbakan'dan önemli açıklamalar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ANA uçağı ile saat 23.00'te Ankara'ya geldi. Erdoğan havalimanında ayağının tozuyla önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan 4+4+4 yasa teklifinin görüşüldüğü Meclis'e geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Şu bir gerçek ki bölgemizde yer alan her türlü istikrarsızlık unsuru Türkiye ve İran dahil olmak üzere bölge ülkelerinin tümünü birden etkileyecek, tümüne birden zarar verecektir. İranlı yetkililerle yaptığımız görüşmelerimizde bunu açıkça dile getirdik ve bu konuda hemfikir olduğumuzu bir kez daha teyit ettik'' dedi.

Erdoğan, İran dönüşü Ankara Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Güney Kore ve İran'a gerçekleştirilen ziyaretlerin her bakımdan faydalı olduğunu belirterek, neticelerini de en kısa zamanda almaya başlayacaklarına inandığını söyledi.

Seul'e, ''Nükleer Güvenlik Zirvesi''nde Türkiye'yi temsil için gittiklerini belirten Erdoğan, zirvenin ilkinin 2010'da 47 ülkenin katılımıyla Washington'da düzenlendiğini, bu ikinci zirvenin ise 58 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla gerçekleştiğini ifade etti.

-''Yaklaşımımız, prensibimiz çok net''-

Erdoğan, zirve sonrası kabul edilen ortak bildiride nükleer emniyetin güçlendirilmesi ve nükleer terörizm riskinin azaltılması yönündeki siyasi irade beyanını yenilediklerini, önümüzdeki döneme yönelik uygulama önceliklerini de ifade ettiklerini dile getirerek, şöyle konuştu:
''Ben de Türkiye'yi temsilen sürece ilişkin değerlendirmelerimizi ve bu alandaki politikalarımızın dayandığı temel ilkeleri yapmış olduğum iki ayrı konuşmada açıkladım. Bizim bu konudaki temel yaklaşımımız, prensibimiz çok net. Biz, nükleer silahlardan tamamen arındırılmış, barışçıl hedefleri olan bir dünya hedefliyoruz. Bu hedefimizi, bu anlayışımızı zirve vesilesiyle bir kez daha ifade ettim. Nükleer silahsızlanma, yayılmanın önlenmesi ve nükleer enerjiden barışçıl amaçlarla yararlanma alanlarındaki tutumun, kararlı biçimde sürdürülmesi gerektiğini vurguladım. Yakın zamanda nükleer santral projelerini başlatan bir ülke olarak, bizim bu alandaki temel önceliğimiz nükleer enerjiden yüksek emniyet ve güvenlik standartlarında yararlanmaktır. Bu yüzden Nükleer Güvenlik Zirvesi sürecine başlangıcından itibaren güçlü destek verdik, veriyoruz. Desteğimizi önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz ve bundan sonraki 3. zirve yine 2 yıl sonra Hollanda'da yapılacak.''

Erdoğan, Seul'de başta ABD Başkanı Barack Obama olmak üzere zirveye katılan çok sayıda liderle ikili temaslarda bulunduğunu belirterek, beraberindeki bakanların da muadilleriyle bir araya geldiğini ve görüşmeler yaptıklarını, bu bakımdan Güney Kore ziyaretinin son derece olumlu ve verimli olduğunu
vurguladı.

-''Her türlü istikrarsızlık, bölge ülkelerine zarar verecektir''-

''Orada hem ülkemizin hem de dünyanın geleceğini yakından ilgilendiren pek çok alanda dünyanın önde gelen liderleriyle görüş alışverişinde bulunduk'' diyen Erdoğan, İran ziyaretine ilişkin şunları söyledi:
''İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Birinci yardımcısı Sayın Muhammed Rıza Rahimi'nin davetine icabetle Tahran'a gerçekleştirdiğim resmi ziyaret de yine son derece verimli olmuştur. Ziyaretim sırasında Sayın Rahimi'nin yanı sıra dini rehber Sayın Ayetullah Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı Sayın Mahmud Ahmedinejad ve İran İslami Danışma Meclisi Başkanı Sayın Ali Laricani ile görüşmelerde bulundum. Temaslarımda ikili ilişkilerimizi, ticari ekonomik alanda artan işbirliğimizi değerlendirme imkanı bulduk. Ayrıca başta Suriye olmak üzere her iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konularda kapsamlı görüş alışverişinde bulunduk.
Şu bir gerçek ki bölgemizde yer alan her türlü istikrarsızlık unsuru Türkiye ve İran dahil olmak üzere bölge ülkelerinin tümünü birden etkileyecek, tümüne birden zarar verecektir. İranlı yetkililerle yaptığımız görüşmelerimizde bunu açıkça dile getirdik ve bu konuda hemfikir olduğumuzu bir kez daha teyit ettik. Bu görüş birlikteliğimizden, fikir birlikteliğimizden mülhem bölgemizin istikrarı ve kalkınması için komşumuz ve dostumuz İran ile ortak gayretlerimize her düzeyde devam etme kararlılığımızı ortaya koyduk. Ziyaret vesilesiyle İran'ın nükleer programı konusundaki görüşlerimizi en üst düzeyde İran tarafıyla bir kez daha samimiyetle paylaştık. Bu konunun diplomatik yollarla çözümünü kolaylaştırmak için çabalarımızı sürdüreceğiz.''
BİZE ULAŞIN