Zirvede İstanbul sinyali

Başbakan, 13 Nisan'da gerçekleşecek nükleer müzakelere İstanbul'un ev sahipliği yapması noktasında olumlu gelişmeler yaşandığına işaret etti, "Nükleer enerji barışçıl amaçlı oldukça, kimse dayatma yapamaz" mesajı verdi

Başbakan Tayyip Erdoğan, İran'a yaptığı resmi ziyarette, nükleer müzakerelerin İstanbul'da yapılması için tam destek aldı; gözler Batı'dan gelecek yanıta çevrildi. Nükleer müzakerelerin tarihinde 13 Nisan olarak mutabakat sağlanırken, 5 artı 1 ülkeleri (ABD, Fransa, İngiltere, Rusya, Çin ve Almanya) dışında yapılacak kritik görüşmeler için Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın yer konusunda yapacağı açıklama bekleniyor. Başbakan Erdoğan da bu yerin İstanbul olabileceğinin sinyalini, "Olumlu gelişmeler var. Öyle zannediyorum ki onların (Ashton'ın) açıklamasını beklemek durumundayız. Biz de bu sürece olumlu katkıda bulunmayı arzu ediyoruz. Çünkü baştan itibaren bu konuyu en yakın takip eden ülke konumundayız" sözleriyle verdi.

'NÜKLEER DAYATMA OLMAZ'
İran' a resmi ziyarette bulunan Başbakan Erdoğan, dün öğle saatlerinde İran Cumhurbaşkanı 1'inci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi'nin konuğu olarak geldiği Tahran'da, Sadabad Sarayı'nda resmi törenle karşılandı. Erdoğan'ın gelişinde yağmurun başlaması üzerine Rahimi, iki aydır Tahran'da yağmur yağmadığına işaret ederek "Bize bereketle geldiniz" derken, görüşmelerde gündemi, İran'ın nükleer faaliyetleri, Suriye ile ilişkiler ve iki ülke arasındaki ticaret hacmi oluşturdu. Erdoğan, Rahimi'nin ardından Meclis Başkanı Ali Laricani ile görüştü. Sadabad Sarayı'ndaki görüşme yaklaşık bir saat geç başlarken, Rahimi ve Erdoğan, ticaret hacmini 3 yılda 16 milyar dolardan 30-35 milyar dolara çıkartma konusunda anlaştı. İkili görüşme sonrası açıklamalar yapan Başbakan Erdoğan, "Nükleer enerji barışçıl amaçlı olduğu takdirde, kimsenin kimseye dayatma yapmaya hakkı yoktur" dedi. Güney Kore'deki zirvede, liderlerle sivil nükleer enerji ve askeri enerjinin ortak ele alınması konularını ele aldıklarını belirten Erdoğan, "Tabii nükleer silahlara aklı selim sahibi olan herkes normalde karşı çıkıyor. Ve böyle bir dayatmayı da kimsenin yapmaya hakkı ve selayeti yoktur" diye konuştu.

İRAN' DAN SÜRPRİZ ÖNERİ...
Rahimi ise İran'ın nükleer enerjiyi sadece barışçıl amaçlarla kullandığını belirterek şu mesajı verdi: "Biz barışçıl enerji alanında çok geniş bir yatırım yapmışız. Bu genellikle bilimsel alanda kullanılıyor ve beşeriyete hizmet sağlıyor. Biz nükleer enerjide barışçıl amacın dışında hiçbir programımız yok. Biz gerekli yatırım ve masrafları sadece barışçıl enerji alanında yaptık ve bunu tüm Müslüman ve kardeş ülkelere sunmaya hazırız.

BİZE ULAŞIN