Suriyeli muhalifler: Yasal temsilci Ulusal Meclis'tir

İstanbul'daki toplantının sonuç bildirisinde "Katılımcılar, Suriye Ulusal Meclisi'nin yasal temsilci meclis olduğu hususunda anlaşmıştır" denildi

Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve Suriyeli muhalifleri bir araya getiren Pendik The Green Park Otel'deki toplantısı sona erdi. Düzenlenen basın toplantısında kapanış bildirisini okuyan Şam Deklarasyonu'ndan Abdurrezzak Eid, Suriyeli muhaliflerin İstanbul'daki toplantısına katılanların, Suriye Ulusal Meclisi'nin Suriye için yasal temsilci meclis olduğu hususunda anlaştığını, uluslararası düzeylerde Ulusal Meclis'in Suriye'yi temsil etmesi hususunda da görüş birliğine vardığını bildirdi. Eid şöyle konuştu:

KÜRTLER ÇEKİLDİ
"Tüm üyeler hal bir an önce temel insan hizmetlerinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasının zorunlu olduğu hususunda mutabık kalmışlardır. Suriye muhalefeti bu geçici dönemde görüş birliğinin bozulmaması hususunda anlaşmıştır." Suriye Ulusal Konseyi'nden George Sabra da toplantıya katılan muhalif grupların sayısının 25'in üzerinde bulunduğunu belirterek, Özgür Suriye Ordusu'nun silahlandırılması ile ilgili bundan önce yaptıkları toplantıda bunun zorunlu olduğunu söylediklerini ifade etti. Sabra, Kürt grubunun konferanstan çekilmesiyle ilgili soru üzerine de, "Biz çok üzgünüz. Kürt kardeşlerimiz tüm Suriye kentlerinde Suriyeli Araplarla aynıdır" dedi.
BİZE ULAŞIN