Katsayı kalktı başörtü reddedildi

Meclis'teki 4+4+4 yasa teklifinin görüşmeleri sırasında verilen bir önerge ile meslek lisesi mezunlarına üniversite sınavında ek puan getiren katsayı düzenlemesi kaldırıldı. AK Parti Grup Başkanvekilleri tarafından verilen önerge ile katsayı uygulamasına son verilmesi kabul edildi. Böylece, meslek lisesi kökenli adaylara kendi alanlarına ilişkin tercih yapmaları durumunda eklenen "artı puan" uygulamasına son verildi. Ancak daha sonra verilen bir başka önerge ile bu yıl uygulamanın devam etmesi benimsendi.

BAŞÖRTÜSÜNE RET
MHP grubu ise 2 ayrı önerge ile yeni maddeler ihdas edilmesini istedi. İlk önergede "Hiç kimse başının örtülü olması sebebiyle yüksek öğrenim hakkından mahrum bırakılamaz ve bu yönde uygulama ve düzenleme yapılamaz" hükmü önerilirken, ikincisinde Erciyes Üniversitesi'nin adının "Alparslan Türkeş Üniversitesi" olarak değiştirilmesi istendi. Ancak komisyonun salt çoğunluğu sağlayamadığı gerekçesiyle önergeler reddedilerek yeni madde ihdası yapılamadı.

KAPLAN'A UYARI
BDP'li Hasip Kaplan anadilde eğitim talebini yineledi ve "Bu nasıl ayrımcılıktır. Lanet olsun bu ayrımcılığa. Hepsini lanetliyorum" dedi. Oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Sadık Yakut ise Kaplan'ı "temiz bir dil kullanması" için uyarıldı.

YALAKALIK TARTIŞMASI
CHP Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner'in konuşmasında Başbakan Tayyip Erdoğan'ı "tükürdüğünü yalamakla" suçlamasına ise AK Parti'den sert tepki geldi. Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "Bir sene önce yalakalık yaparken, burada milletvekilliğinin verdiği özgürlükle konuşuyorsun. Demokrasi kimseye hakaret etme hakkı vermemiştir" dedi. Bunun üzerine tekrar söz alan Öner, "Yalakalık yaptığımı ispat etmeyen şerefsizdir" dedi ve kamu hizmetinde görevli olduğu dönemde, 12 Eylül referandumunda Erdoğan'ın afişlerini kaldırttığı için sürgüne gönderildiğini savundu.

Uğur BECERİKLİ – SABAH Ankara
BİZE ULAŞIN