PKK kuryesine 21 yıl hapis cezası

Terör örgütü PKK için Almanya'dan telsiz, dürbün, telefon gibi elektronik eşya getirirken havaalanında yakalanan Orhan Çelik, 21 yıl hapis cezası ile 12 bin lira para cezasına çarptırıldı.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, PKK için yurt dışından kaçak elektronik cihaz getiren sanık Orhan Çelik'e 21 yıl hapis ve 12 bin TL para cezası verilmesi kararlaştırıldı.

Geçen yıl Mayıs ayında Almanya'dan havayolu ile Malatya'ya gelen Orhan Çelik, 3 ayrı çantada çok sayıda telsiz, gece görüş dürbünü, kışlık el telsizi, lazer pointer, telefon, sim kartı, termal kamera, telefon bataryası, elektronik güneş enerjisi paneli ile yurda giriş yapmak üzereyken yakalanmıştı. Muş Varto doğumlu sanığın 2008'de Türk vatandaşlığından çıkarak Alman vatandaşı olduğu tespit edilmişti. Sanık, yakalattığı eşyalarla ilgili bilgisinin olmadığını iddia etmişti.

Almanya'dan getirdiği lojistik malzemeleri PKK'nın Bingöl'deki üyelerine götürürken yakalanan Çelik'in telefon dökümleri incelenmesi sonucu terör örgütü üyeleriyle bağlantısı ortaya çıkmıştı.


BİZE ULAŞIN