Savcıdan Ergenekon talebi

İnternet Andıcı davasında savcı, dosyanın 2. Ergenekon davasıyla birleştirilmesini istedi.

''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davasına giren Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, davanın, ikinci ''Ergenekon'' davasıyla birleştirilmesini talep etti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada taleplerin alınmasının ardından savcı Pekgüzel görüşünü açıkladı.

Pekgüzel, aralarında fiili ve hukuki irtibat olması, davaların gelmiş olduğu aşama, delillerin birlikte değerlendirilmesindeki zorunluluk ve davaların birleştirme talebiyle açılmış olmaları nedeniyle, bu davanın, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'ın sanık olarak yargılandığı ikinci ''Ergenekon'' davasıyla birleştirilmesini istedi.

Bağımsız milletvekilleri Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk ile BDP Milletvekili Hasip Kaplan'ın avukatları tarafından yapılan müdahillik talebine ilişkin olarak da Pekgüzel, bu kişilerin iddianamede şikayetçi sıfatıyla yer almadıklarını belirtti. Pekgüzel, kapatılan DTP'nin, Bilgi Destek Planı'nın uygulamaya konması ve bu çerçevedeki uygulamalar nedeniyle açılan dava sonucu kapatıldığı yönünde bir iddia bulunmadığını kaydetti.

Bu talebin kabul edilmemesini isteyen Pekgüzel, Halkın Avukatları Platformu sözcüsü Süleyman Küçüksucu'nun müdahil olma talebinin de reddedilmesini istedi.
Duruşmaya ara verildi.

BİZE ULAŞIN