Vekiller Meclis'te yumruklaştı

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner ile CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'nın, TBMM Genel Kurulu'nda yumruklaşması tansiyonu yükseltti.

Ağbaba, zorunlu eğitimi kademelendirerek 12 yıla çıkaran kanun teklifinin 23. maddesi üzerinde verdiği önergede söz aldı.

Demokrasinin olmazsa olmaz kurumlarının bulunduğunu, demokrasilerde, sivil toplum örgütleri, sendikalar, meslek örgütleri, üniversiteler, bilim adamlarının düşüncelerini söylediklerini belirten Ağbaba, ''Ama siz buna izin vermediniz. Öğretmenler konuştu, gaz bombası attınız, öğrencileri dövdünüz, milletvekilleri konuşmaya çalıştı, saldırdınız, dövdünüz. Bunun adı faşizmdir, bunu yapanlar da faşisttir. Geçtiğimiz günlerde, komisyonda ismini vermeyeceğim H.K isminde sakallı bir milletvekili, daha önce o sakalı rahmani sanmıştım ama onun sakalı şeytaniymiş. Şeytani sakallı bir milletvekili CHP Manisa Milletvekili Özgür Özer'e hunharca sadırdı'' diye konuştu.

Ağbaba'nın bu sözlerine AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner tepki gösterdi. Metiner, oturduğu yerden kalkarak, Ağbaba'nın konuşmasını yaptığı kürsüye doğru yürüdü. İki milletvekilinin birbirine yumruk atması üzerine, araya AK Parti'li ve CHP'li milletvekilleri girdi. Bu sırada Ağbaba, ''Terbiyesiz sensin. Kimsin sen, kimsin sen, kim bu, kim bu...'' diye bağırdı.

Tartışmanın büyümesi üzerine TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, birleşime ara verdi.

Verilen arada da CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ile AK Parti İstanbul Milletvekili Enver Yılmaz da birbirinin üzerine yürüdü. Araya giren milletvekilleri Özkoç ve Yılmaz'ı sakinleştirmeye çalıştı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Halide İncekara, gazetecilere, ''Siz niye çekiyorsunuz, oyun mu var?'' diye tepki gösterdi.

Grup başkanvekilleri, milletvekillerini, yerlerine oturmaya davet ederek sakinleştirmeye çalıştı.
BİZE ULAŞIN