Farelerden korkmayız

AK Parti Ankara İl Kongresi'nde konuşan Erdoğan "Türkiye'nin büyümesinden rahatsız olanlar kukla diktatörleri kışkırtıp üzerimize yolluyorlar" dedi; Kılıçdaroğlu'nun 'fareli' benzetmesine de sert çıktı

Başbakan Tayyip Erdoğan'dan Suriye'ye ve Türkiye'nin büyümesinden rahatsız olduğunu söylediği üçüncü ülkelere sert mesajlar geldi. AK Parti Ankara İl Kongresi'nde 19 Mayıs Stadı'nı tıklım tıklım dolduran on binlerce partiliye seslenen Erdoğan Türkiye'nin büyümesinden bazı ülkelerin rahatsız olduğunu söyledi, "Bu rahatsızlıktan dolayı kukla diktatörleri kışkırtıp üzerimize yolluyorlar" dedi, Erdoğan'ın mesajları şöyle:

ANKARA İÇİNE KAPANAMAZ: Ankara milletimizle birlikte, sınırlarımızın ötesinde çok geniş bir coğrafyanın hayır duaları üzerine inşa edilmiş bir başkenttir. Ama işte bu Ankara aynı zamanda İstiklal savaşımızı irade etmiş, bu toprakları işgal etmek isteyen gafillere gereken cevabı en sert şekilde vermiştir. İstanbul, İzmir işgal edildiğinde, Ankara'dan düşmanın top sesleri duyulmaya başladığında Pakistan halkı meydanlara toplandı, Filistin, Irak, Mısır, Afganistan, Bosna-Hersek bizim için dua etti. İşte böyle bir başkent içine kapanamaz.

MAHÇUP OLURUZ: Böyle bir başkent dostlarına, kardeşlerine, mazlumlara, mağdurlara sırtını asla ve asla dönemez. Filistin'de zulüm varken Ankara susmaz, susamaz. Ankara Somali'nin yoksulluğuna sessiz, tepkisiz kalmaz, kalamaz. Suriye'de masum bebekler, masum çocuklar, suçsuz günahsız kadınlar insanlık dışı yöntemlerle katledilirken Ankara duymazlıktan, görmezlikten gelmez, gelemez. Bu ülkeyi bu başkenti içine kapatırsak dostlarımızla, kardeşlerimizle aramıza duvarlar koyarsak Gazi Mustafa Kemal'e Sakarya şehitlerine, Dumlupınar şehitlerine mahcup oluruz.

CHP İÇE KAPATTI: 1940'lı yıllarda Gazi Mustafa Kemal'in ardından bu CHP Ankara'yı içine kapattı. Ankara yalnız, kimsesiz, sessiz, tepkisiz bir başkent haline geldi. Ankara doğuya sırtını döndü. Batıya, kuzeye, güneye sırtını döndü. Ankara o dönemlerde bırakın dünyadaki sorunları yanı başındaki sorunlara bile kayıtsız kaldı. Bu CHP'nin baskı rejimi altında Ankara gündemi belirlenen bir başkent haline geldi. Bırakın uluslar arası gelişmeleri hemen yanı başındaki Kırıkkale'nin, Çankırı'nın, Eskişehir'in, Bolu'nun, Konya'nın bile sesini duyamaz hale geldi.

FARELERDEN KORKMAYIZ: Şimdi CHP'nin genel başkanı çıkıyor her zaman olduğu gibi kendi ülkesini savunmak yerine, kendi ülkesinin dış politikasını eleştiriyor. Bir haftadır bir söz öğrenmiş, her yerde onu tekrarlıyor. Neymiş? Sıçan geçer, yol olur. Sayın Kılıçdaroğlu merak etme, biz sizin gibi fareden korkmayız, fare korkusuyla uykusuz kalmayız. Bu ülkenin aslanları var. O farelere, o kemirgenlere de haddini bildirir. Bir kere bizim dış politikamızı eleştirecek en son kişi CHP genel başkanıdır. CHP yönetimi için dış politika ürkekliktir. Hiçbir şeye karışmadan yerinde oturmaktır. Eğer gerekirse CHP dönemlerinde nasıl acziyet içinde dış politika izlendiğini belgeleriyle ortaya koyarız.

O SÖZÜ YANLIŞ ANLADILAR: Yıllarca "yurtta sulh, cihanda sulh" sözünü yanlış anladılar. Bunun ardına sığınıp her meseleye mesafeli durdular. Türk dünyasına açılmadılar, Ortadoğu'yla konuşamadılar, batıya ses çıkaramadılar. Korkaklar zafer abidesi dikemezler. Bugün Ankara sözü dinlenen, sözünün ağırlığı olan, itibarlı, saygın, iddiaları olan, hedefleri olan bir dünya başkenti. Bugün Ankara gündemi belirlenen değil gündem belirleyen bir başkent.

KUKLALARI ÜZERİMİZE KIŞKIRTIYORLAR: Böyle bir Türkiye'den rahatsız olanlar var. 2023 hedeflerine kararlılıkla ilerleyen Türkiye'den rahatsız olanlar var. Dış politikasıyla aktif Türkiye'den rahatsız olanlar var. Bundan dolayı belli ülkeler terör örgütünü besliyor, büyütüyor ve üzerimize yolluyorlar. Bu rahatsızlıktan dolayı kukla diktatörleri kışkırtıp üzerimize yolluyorlar. Allah'ın izniyle biz bunları aşarız. Terör örgütüne de saldırgan devletlere de Türkiye haddini, hududunu bildirecek güce sahiptir.

GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ: Terör örgütü hem Türkiye'ye hem de Kürt kardeşlerimize karşı nasıl bir ihanet içinde olduğunu artık açıkça ispat etmiştir. Biz hem bu terör örgütüne hem de onu maşa olarak elinde tutan çevrelere karşı bir tek geri adım atmadan mücadele etmeye devam edeceğiz. İnanıyorum ki bu son saldırıların ardından benim Kürt kardeşlerim terör örgütünün nasıl bir maşa olduğunu gördüler. Türkiye düşmanı, millet düşmanı, Kürt kardeşlerimin aleni düşmanı olan bu örgüte, ona ihale veren, müsamaha gösteren çevrelere de Türkiye gerekeni yapmaya kararlı bir şekilde devam edecektir.

ANKARA'YA YENİ STAT MÜJDESİ
Başbakan Erdoğan, Ankara'ya yeni bir stad yapılacağının müjdesini şu sözlerle verdi: "Bu stadın yerine çok daha büyüğünü çok daha modern bir şekilde yapılması için Spor Bakanlığı'na talimatı verdik, çalışmaları sürüyor." Erdoğan, metro çalışmaları nedeniyle yoğun trafiğin yaşandığını belirterek "Mümkün olduğunca toplu araçları kullanıp bu sıkıntıları aşacağız" dedi.

MİLLETVEKİLLERİ İLE YEMEK YEDİ
Başbakan Erdoğan dün akşam AK Partili milletvekilleri ile yemekte bir araya geldi. Meclis'te basına kapalı gerçekleşten yemekte Erdoğan çalışmalarından dolayı milletvekillerine teşekkür etti.
BİZE ULAŞIN