Bu sorunu hep birlikte çözmeliyiz

Başbakan Erdoğan, bağımsız vekil Zana ile 1,5 saatlik görüşmesinde şunları söyledi: Sorunu sadece iktidar da çözemez, birlikte çözmeliyiz

Ankara, dün Kürt sorununun çözümü konusunda tarihi görüşmelerden birisine ev sahipliği yaptı. Başbakan Tayyip Erdoğan, Kürt siyasetinin en etkili isimlerinden, Bağımsız Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana'yı Başbakanlık Resmi Konutu'nda kabul etti. Görüşmeye, Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'nin koordinasyonunu sağlayan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da katıldı. Sıcak bir atmosferde geçtiği öğrenilen görüşme programlandığı gibi saat 15.00'te başladı, yaklaşık 1,5 saat sürdü. Başbakan Erdoğan, konuğunu sıcak bir şekilde karşılarken görüşme Resmi Konut'un kabul salonunda gerçekleşti. Görüşme sırasında AK Parti'nin Diyarbakır'daki etkili isimlerinden, Tarım ve Köy İşleri Bakanı Yardımcısı Kudbettin Arzu da Başbakanlık Resmi Konutu'na geldi. Ancak Diyarbakır eski milletvekili Arzu'nun görüşmelere katılıp katılmadığı öğrenilemedi.

"SİLAHLAR BIRAKILSIN"
Zana ile Erdoğan'ın görüşmesinde Kürt meselesinin çözümüne ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. Başbakan Erdoğan'ın, Zana'ya barışı vurgulayan açıklamaları için teşekkür ettiği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, Erdoğan, Zana'ya özetle şu mesajları verdi: "Hükümet olarak sorunun çözümü için birçok adım attık. Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'ni başlattık. Türkiye'nin soruna yaklaşımını değiştirdik. Asimilasyon ve inkar politikalarını reddettik. Kürtçe yayın yapılmasını sağladık, Kürtçeyi seçmeli ders haline getirdik. Kürt vatandaşlarımızın sorunlarıyla yakından ilgilendik. PKK'ya silah bırakması için çağrı yaptık. Silahlar bırakılsın, operasyonlar biter dedik. Ama PKK saldırılarına devam ediyor. Bu sorun sadece askeri yöntemle çözülemez. Bu sorunu sadece iktidar da çözemez. Bu sorunu hep birlikte çözmeliyiz. Siyasetçiler, sivil toplum örgütleri elini taşın altına koymalı. BDP de üzerine düşeni yapmalı. BDP, bir siyasi parti olarak gerekeni yapmıyor. Terörle arasına net mesafe koyamıyor. BDP de bu sürece katkı sağlamalı." Leyla Zana'nın ise Erdoğan'a çözüm için önemli bir süreçte olduklarını ve fırsatların kaçmaması gerektiğini söylediği belirtildi. Zana, Erdoğan'a çözüm konusundaki fikirlerini anlattı. Başbakanlık kaynakları görüşme talebinin Leyla Zana'dan geldiğini hatırlatarak, "Başbakan Erdoğan Zana'ya sürece olumlu katkısı nedeniyle teşekkür etti" dedi. Zana bugün saat 11.00'da basın toplantısı yapacak. Zana bir gazeteye verdiği röportajda, "Bu işi isterse en güçlü durdurur. O güçlü kimdir, şimdiki hükümettir. O hükümetin başı Recep Tayyip Erdoğan'dır. Tarihin en güçlü hükümetinin başındaki isim isterse o iradeyi gösterir, buna gücü yeter ve bu sorunu da çözer. Ben onun bu işi çözeceğine inanıyorum" demişti.
BİZE ULAŞIN