'Davalar yeni hükümlere göre görülecek'

TBMM, Özel Yetkili Mahkemeler'in kaldırılmasını da içeren 3. Yargı Paketi'ni görüşmeye başladı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ "ÖYM'lerde devam eden davalar olumsuz etkilenmeyecek, savunmalar güçlenecek" dedi

  • Gündem
  • Pazar 01.07.2012
Üçüncü yargı paketinin Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmelerine dün başlandı. Genel Kurul'da çalışmalar devam ederken AK Parti kurmayları, ÖYM'ler ile ilgili yapılacak değişikliklere son şeklini verdi. Edinilen bilgilere göre, ÖYM'ler şu anda tartışılan yetkilerini kaybedecek ve yerine kurulan ağır ceza mahkemelerinin tabi olduğu kurallara göre çalışacak. Bu kapsamda, ÖYM'lerin elinde bulunan dosyalar için de özgürlük hakimine iptal başvurusu yapılabilecek.

YENİ HÜKÜMLER GEÇERLİ
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, parlamentoda gazetecilerin sorularını yanıtladı ve Ceza Muhakemesi Kanunu'nun ÖYM'lerin kuruluş, görev ve yetki alanlarını düzenleyen 250, 251 ve 252'nci maddelerinin kaldırılacağını söyledi. Bozdağ, şöyle dedi: "ÖYM'lerde devam eden davalar (Balyoz, Ergenekon, 28 Şubat) olumsuz etkilenmeyecek, savunmalar güçlenecek. 9 yerde ÖYM'ler var ve bunların özel yetkisi falan olmayacak. Bundan sonra mevcut davaları aynı heyet görecek ancak ÖYM ismi olmayacak ve davalar yeni hükümlere göre görülecek. Yasal anlamda da yeni hüküm ile eski hüküm aynı anda geçerli olamaz. Artık yeni hükümler geçerli olacak. Şu an 22 bin dosya var ve bunlar yeni hükümlere göre görülecek. Usule ilişkin hükümler geriye yürüyecek. Savunmayı güçlendiren bir adım atmış olacağız." Bozdağ, yeni sistemde bazı suçların doğrudan soruşturmaya tabii olacağını onun dışındakiler için ise genel hükümlerin uygulanacağını bildirdi. Yapılacak düzenleme ile mevcut ÖYM'lere verilen bilirkişi raporları, ifade tutanaklarının soruşturma avukatlarına verilmemesi gibi ayrıcalıkları kaldırılmış olacak. ÖYM'lerde halen devam eden soruşturmalar için gözaltı, tutuklama, tutuklamaya itiraz kararları için de özgürlük hakimine başvuru yapabilecek. Böylece bu tür önemli kararları ÖYM'ler değil onun dışındaki bir mah keme vermiş olacak. Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilen diğer bölümle getirilen bazı yenilikler ise şöyle: Ev eşyalarına ve öğrenci burslarına haciz getirilemeyecek. Borçlu ile aynı çatı altında yaşadığı aile bireylerinin lüzumlu ev eşyalarına el konulamayacak. Gazetemiz baskıya girdiği 02.30 sıralarında 3. Yargı Paketinin maddeleri üzerinde görüşmeler sürüyordu.

ERDOĞAN: SIKI NTILAR ORTADAN KALKACAK
Başbakan Tayyip Erdoğan, Meclis'te AK Partili milletvekillerine akşam yemeği verdi. Erdoğan, basına kapalı yemekte şöyle dedi: "Özel yetkili mahkemelerle ilgili düzenlemeyi 2005'de biz çıkarmıştık. İyi kötü yanlarını gördük. Şimdi yeniden düzenliyoruz. 3. yargı paketi bütünüyle çok olumlu düzenlemeler içeriyor. Yargının hızlandırılması sonucunu doğuracak. Yargılamada ortaya çıkan sıkıntıları ortadan kaldıracak. O yüzden bu çalışmalara aksatmadan katılmanızı bekliyorum." Erdoğan, milletvekillerine "Meclis tatilinde seçim bölgelerinizde çalışmanızı istiyorum. Önümüz ramazan vatandaşla iç içe olun" talimatı da verdi.

'PAKETTE HER ŞEY VAR ADALET YOK'
Meclis Genel Kurulu'nda tasarıya muhalefetten sert eleştiri geldi. CHP Grubu adına konuşan Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, tasarının içinde, yargının hızlandırılmasına ilişkin hiç bir madde olmadığını söyledi. Öztürk, "Paketin içinde herşey var ama adalet yok. Tutuklu milletvekilleri ile ilgili çözüm üretilmemiştir" dedi. BDP Batman Milletvekili Ayla Akat da "AK Parti yargıyı da demokratikleştiriyormuş gibi yapmaktadır ama yapmamaktadır" diye konuştu. MHP Konya Milletvekili Faruk Bal ise "terör örgütü üyelerine örtülü af" getirdiğini savunarak "ÖYM'lere; terör- le mücadele suçları, uyuşturucu ve çıkar amaçlı suç örgütleriyle mücadelede ihtiyaç vardır, ancak bu şekilde değil. Bu mahkemeler ıslah edilmelidir" dedi.
BİZE ULAŞIN