Tutuklu vekillere kapı kapandı

TBMM Genel Kurulu'nda, ''3. Yargı Paketi'' tasarısı üzerinde, CHP, MHP ve BDP'nin, tutuklu milletvekillerinin tutuksuz yargılanmalarına imkan sağlayacak önergeleri kabul edilmedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, muhalefet partilerinin tutuklu milletvekillerinin tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmelerine ilişkin önergeleri kabul edilmedi.

TBMM Genel Kurulu, dün saat 14.00'te başladığı görüşmelere ara vermeden devam ediyor. 22. saatine giren Genel Kurul çalışmalarında 3. Yargı Paketi olarak adlandırılan 'Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun Tasarısı' görüşülüyor.

Tasarının 97. maddesi üzerinde CHP, MHP ve BDP, '12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinde milletvekili seçilen ve halen TBMM üyesi olan tutuklu milletvekilleri, tutuksuz yargılanmak üzere salıverilir' ibaresini içeren önerge verdi.

Önergenin oylamaya sunulmasından önce yerinden söz alan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, MİT yasasına atıfla, 'Bir takım bürokratlar için kalkan eller, milletvekilleri için de kalkmalı' ifadesini kullandı.

Önerge üzerine yapılan konuşmaların ardından, muhalefet partilerinin önergesi yapılan oylamada reddedildi.
BİZE ULAŞIN