O tetikçi tutuklandı

Diyarbakır'da 1992 yılında öldürülen Kürt yazar Musa Anter'i öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alınan ve adliyeye sevkedilen Hamit Yıldırım tutuklandı.

Musa Anter suikastinin tetikçisi Hamit Yıldırım, Sabah Özel İstihbarat biriminin haberi üzerine, Diyarbakır Özel Yetkili Savcılığı'nca hakkında gözaltı kararı çıkartılan ve Musa Anter'in suikastinde tetikçi olduğu iddia edilen Hamit Yıldırım, Şırnak'ın Kumçatı beldesindeki evinde gözaltına alındıktan sonra Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne (TEM) getirilerek sorguya alındı.

Sorgusu tamamlanan Yıldırım, geniş güvenlik önlemleri altında, arka kapıdan Diyarbakır Adliyesi'ne getirilerek Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edildi. Tutuklanma istemiyle 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edilen Hamit Yıldırım, 'Taammüden adam öldürmek' suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Mahkeme tarafından hakkında okunan iddiaları kabul etmeyen Hamit Yıldırım, bunların tamamen iftira olduğunu ileri sürdü. Sanık Hamit Yıldırım'ın avukatı Bilal Aktuğ, "Her ne kadar atılı suçlardan tutuklanmış olsa da suçun işlendiğine dair çok ciddi ve somut deliller söz konusu değildir. İlerideki duruşmalarda beraat etmesi yüksek ihtimaldir" dedi.
BİZE ULAŞIN