'Artık sürece sağduyu hakim olsun'

Zana'yı ima ederek "Terörle çözüme varılamayacağını görenler çıkıp doğruları söylüyor" diyen Erdoğan, "Bu kirli süreçte sağduyulu insanlar hakkı söylesin" çağrısında bulundu

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kadir Has Kongre ve Spor Merkezi'de düzenlenen Kayseri İl Kongresi'nde, kendisiyle 1.5 saatlik görüşme yaptığı Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana'nın açıklamalarını ima ederek, "Terörle çözüme varılamayacağını görenler çıkıp doğruları söylüyor" dedi ve "Artık süreçlere sağduyu hakim olsun" çağrısı yaptı. Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları şöyle oldu:

KARDEŞLİK KAZANACAK

Terör örgütü Türkiye'nin güçlenmesinden rahatsız olan çevrelerin taşeronudur. Türkiye'nin birliğini, kardeşliğini, uzlaşmasını hedef alıyor. Terör örgütü Kürt kardeşlerim için değil, ipini elinde tutan çevreler için kan döküyor. Bu örgütün milli değerleri, manevi değerleri, dini değerleri yok. Bu örgüt Zerdüşttür. Elimizde belgeler var ve bunlar benim Müslüman saf Kürt kardeşlerimi de aldatmaya çalışıyorlar. Bu örgütün bizim değerlerimizle en ufak barışan tarafı yok. Terörle çözüme varılamayacağını görenler çıkıp doğruları söylüyor. Artık süreçlere sağduyunun hakim olmasını istiyoruz. Bu kirli süreçte sağduyulu insanların ortaya çıkıp hakkı söylemesini istiyoruz. Bu ülkede kardeşlik hukuku içinde sorunlarının çözülmesini istiyoruz. Türkiye'de kardeşlik kazanacak. Bütün karanlık tezgahları alt üst edeceğiz.
(Wall Street Journal gazetesinin iddiası) Türkiye'nin uçağının Suriye sınırları içerisinde vurulduğu" savunularak, "Türkiye'nin iddialarının yanlış olduğu" yönünde yayın yapılıyor. Kısa bir süre önce aynı gazete yine farklı bir yayın yapmıştı, haber yalandı. Şimdi yine aynı şekilde maalesef doğru olmayan bir haberi yayınladılar. Ve Türkiye'deki malum medya, yazılı ve görsel hemen buna sarıldılar. Silahlı Kuvvetlerin teknik yayınları, Dışişlerimizin yaptığı yayınlar, bakanımızın yaptığı basın toplantısı... Bunların hiçbirinin kıymeti harbiyesi yok, Amerika'daki Wall Street Journal'ın kıymeti harbiyesi var. Orada şu anda bir seçim var ve bu gazete bir siyasi hareket adına yayın yapıyor. Ve şu anda orada Başkan Obama'ya karşı takınılan bir tavır bu. Diyor ki 'orada güvenilir kaynaklardan...' Kimmiş o kaynak? Eğer sen dürüstsen, samimiysen bu güvenilir kaynak kim açıkla. Mertlik bunu gerektirir, namertlik kapı arkasından dolaşmayı gerektirir. Demek ki bu gazete de mert değil namert bir yaklaşımla bunu yapıyor. Namerdin izinden gidenler de bu yayını yapıyor. Siz kimin yanındasınız? Kaç kere açıklama yaptık.

SURİYE 5 KEZ İHLAL ETTİ

Hava sahası ihlalleri olağan hadiselerdir. Suriye'nin helikopterleri bizim hava sahamızı 5 kez ihlal etmişlerdir. Biz 'hava sahamızı ihlal ettiler' diye kalkıp da böyle bir yola mı tevessül ettik, yoksa uyarımızı mı yaptık? Bizim hava sahamızı ihlaller yüzlerce kez olmuştur. Ama uyarılar yapılır ve bu uyarılardan sonra da hemen sınırı terk eder veya da siz uçaklarınızla onlara sınırı terk ettirirsiniz. Bunun metodu, uluslararası uygulaması bu. Ama kalkıp da böyle bir yola tevessül etmezsin, edemezsin.

SESSİZ KALAMAYIZ

(Suriye) Bize 'sizin Orta Doğu'da ne işiniz var?' diyorlar. Kayserili Mimar Sinan'ın gittiği her yere gitmek, onlarla kucaklaşmak bizim boynumuzun borcudur. Suriye halkı bizim kardeşimizdir. Kardeşlerimizin kanı dökülürken kimse bizden sessiz kalmamızı, o rejime karşı sessiz kalmamızı beklemesin. Tam bin yıldır kardeş olan bu halkların arasına kukla diktatörler giremez. Bunlar bugün de tarihin tokadını yemeye mahkumdurlar.
(CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na) CHP'ye gönül veren kardeşlerime sesleniyorum; ardından gittiğiniz bu genel başkan, maalesef bu ülkenin, bu milletin değerleriyle el ele, omuz omuza değil, İsrail'in değerleriyle omuz omuza, Baas rejimiyle omuz omuza. Bu zatın fıtratında, cibilliyetinde böyle bir anlayış var. Dürüst ol dürüst. Akşam başka sabah başka olma. Son günlerde biz söz tutturmuş. 'Sıçan geçer yol olur' bunu kullanıyor. İşte bunlar 10 yıllar boyunca fare korkusu ile titrediler. Türkiye'nin etrafını duvar ile çevirdiler. Bu ülkede, milletimiz farelerden korkacak, kemirgenlerden ürkecek değildir. Değil fare, üzerimize gelen aslan, kaplan olsa Mehmet Akif'in dediği gibi, cehennem olsa göğsümüzde söndürürüz.

ÇOCUKLARLA KURDELE KESTİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İl Kongresi'nden sonra toplam yatırım bedeli 512 milyon lirayı bulan 90 eserin açılışını gerçekleştirdi. Erdoğan açılış kurdelesinin sahneye çağırdığı küçük çocuklarla kesti.

BİZE ULAŞIN