Küçük, Rumlar'a karşı eylem planını anlattı

KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Kıbrıs Rum Kesimi'nin dün itibariyle devraldığı dönem başkanlığına tepki için Türkiye ile birlikte bir eylem planı hazırladıklarını söyledi. Küçük, bu planın Belçika'da geçtiğimiz günlerde yapılan maskeli eylem ile başladığını ifade etti. Küçük, aralarında SABAH'ın da bulunduğu gazetecilere şu değerlendirmeleri yaptı:

EYLEM PLANI

Avusturyalı 9 bin öğrenciyi KKTC'ye getirmek için harekete geçtik. Bu sayı Rumların girişimiyle 4 bin 500'e düştü ama sonunda geldiler. Önümüzdeki süreçte de bazı adımlar atılacak. Örneğin Rum Kesimi'nin düzenleyeceği zirveye katılan, siyasetçiler ve sivil toplum kuruluşları Türkiye'nin de yardımıyla KKTC'ye davet ediliyor. Bunların Türk tarafına geçmesini sağlayarak, burada neler olduğunu görmelerini istiyoruz.
(Avrupa Parlamentosu'ndaki temasları) AB'de Kıbrıs'ı üyeliğe almakla hata ettik ama geri dönüşü olmaz diyorlar.
(AP'de KKTC'ye 2 sandalye verilmesi) Bizim Avrupa Parlamentosu'nda iki temsilcimiz var. Ama gördüm ki, bu iki temsilcinin konuşma ve oy verme hakları olmadığı gibi bir odası da yok. Görüşmelerini, kafeterya kısmında randevulaşarak yapıyorlar. Oysa Doğu Almanya döneminde bu engeli koymamışlardı. Bazı AB yetkilileri kalkmış diyor ki, "Kıbrıs'ı bilen bir AB Dönem Başkan (Kıbrıs Rum Kesimi) geliyor sorunları daha iyi çözebilirsiniz. Ben sorunu hiç anlamadıklarını çıkarıyorum."
BİZE ULAŞIN