Sınırda gergin bekleyiş

Suriye'nin Türk uçaklarını düşürmesiyle iki ülke arasındaki gerginlik en fazla sınırda bulunan köylüleri endişelendiriyor.

  • İHA
  • Gündem
  • Pazartesi 02.07.2012 10:59
Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine bağlı Mürşitpınar ve Bilekli köylerinin çocukları, bütün oyunlarını dikenli tellerle çevrili mayınlı arazilerin gölgesinde oynarken, aileleri de hem kendileri hem de Suriye'de bulunan akrabaları için endişe yaşadıklarını belirtiyorlar.

Sınırda olmaktan cephede olmayı yeğlediğini ifade eden Suruç'un Suriye sınır köyü Bilekli sakinlerinden Osman Çelikaslan, "Atalarımız bildim bileli 'cephede ol, sınırda olma' diyordu. Bugün bunu daha iyi anlayabiliyorum. Dikenli ve mayınlı bölgenin bir tarafında biz, diğer tarafında akrabalarımız. Akşamları birbirimizin ışıklarını görerek hasret gideriyoruz. Uzun yıllar süren ayrılıklardan sonra nihayet akrabalarımızla rahatlıkla görüşüyoruz derken, bugün yeni bir endişe içerisindeyiz" diye konuştu.

Kendilerinden çok karşılarında Suriye'nin Elaynarap (Arap Pınarı) köyündeki akrabaları için endişelendiklerini belirten Çelikaslan, "Yaptığımız son görüşmede yapılacak bir savaş durumunda akrabalarımız mayınlı arazileri canları pahasına aşıp yanımıza geleceklerini söylediler" dedi.

Hem Suriye hem de Türk sınırına yapılan askeri yığınaklara şahit olduklarını ifade eden Halit Çeltik, "Türk askerlerimizin füze ramlarıyla, tanklarla ve toplarla hemen yanı başımızdaki birliklerine yığınak yaptıklarını görüyoruz. Aynı şekilde Suriye'deki akrabalarımız da Suriye ordusunun bize karşı hazırlık içerisinde olduklarını ifade ediyorlar. Dolayısıyla iki ülkenin sınırında bulunan köylüler olarak, her gece sabaha savaş çıkmadan uyanabilecek miyiz endişesindeyiz. Çünkü buradaki hareketliliğe şahit olduğumuz için bu durumda kim olsa endişe eder. Sınır köyü olarak ilk zararı biz göreceğiz. Bu nedenle daha önceden uyarılmak isteriz. Zaten uzakta akrabaları bulunanlar sınır köylerini boşaltıyor. 40-50 haneden 15 hane kaldık. Bizim de gidecek yerimiz yok" şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz yıllarda Mürşitpaşa Sınır Kapısı'nın tamamen açılmasını beklerlerken bugün sınırda askeri yığınakların olduğunu kaydeden Mürşitpaşa köyülülerinden Hazel Çiçek de, "Geçen yıl köyümüzde bulunan sınır kapısı tamamen açılacak diye hummalı bir çalışma başlatıldı. Her taraf asfaltlanmaya, yeni yollar açılmaya başladı. Biz buna sevinirken, bugün ise yaşananlardan sonra etten duvar örülmekte. Bu bizleri hayal kırıklığına uğrattı. Bütün ülke insanı endişeli ama biz daha fazla endişeliyiz ve korkuyoruz" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN