Sivas Katliamı'nın üzerinden 19 yıl geçti

Sivas'ta, 2 Temmuz 1993 tarihinde Madımak Oteli'nin ateşe verilmesi sonucu meydana gelen, 35 aydın ve sanatçının katledildiği olaylar 19'uncu yıldönümünde anılıyor.

Sivas Katliamı, 19. yılında Sivas'ta anılıyor. Yurdun dört bir köşesinden gelen yurttaşlar Sivas Katliamı'nı Madımak Oteli'nin önünde anmak isterken, Sivas Valisi Ali Kolat, otelin önüne kimsenin 500 metreden fazla yaklaştırılmayacağını belirtti.

2 Temmuz 1993'te Sivas'ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) tarafından organize edilen "Pir Sultan Abdal Şenlikleri" sırasında Madımak Oteli'nin yakılarak, 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının hayatlarını kaybettiği Sivas Katliamı, 19. yıldönümünde Sivas'ta anılıyor. PSAKD'nın düzenlediği anmaya sanatçılar Tolga Sağ, Pınar Aydınlar (Sağ), Erdal Erzincan, Mustafa Özarslan, Grup Munzur, Alı Kızıltuğ, milletvekilleri, çok sayıda sivil toplum örgütü ve siyasi parti destek veriyor. Sabah saatlerinde Ali Baba Cemevi önünde toplanan binlerce kişi, "Bizi yakmak kurtuluş mu?", "Pir Sultanlar yaşıyor", "Sivas'ı yakanlar, AKP'yi kuranlar", "Madımak utanç müzesi olacak" şeklinde sloganlar atarak ve türküler eşliğinde yürüyüşe başladı.

Güvenlik güçlerinin Madımak Oteli'nin yaklaşık 300 metre önüne barikat kurduğu alanda, Alevi derneklerinin yöneticileri, otelin önüne yürüyebilmek için polisle görüşmeleri sürdürüyor.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ
2 Temmuz 1993'te 37 kişinin hayatını kaybettiği Madımak Olaylarının 19. yıl dönümünde düzenlenecek anma törenleri öncesi güvenlik önlemleri artırıldı. Anma etkinlikleri için kente gelen araçlar; Kayseri, Ankara, Malatya ve Erzincan karayollarında arandı. Ayrıca grubun geçiş yolu ve otel binası çevresine barikatlar konularak arama noktaları kuruldu. Çevre illerden gelen takviyelerle birlikte yaklaşık 2 bin polisin görev yapacağı öğrenildi.

''BU ACIYI UNUTMAMAYA DEVAM EDECEĞİZ''
Sivas Valisi Ali Kolat, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ile kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleriyle, 2 Temmuz 1993'te meydana gelen olaylarda hayatını kaybeden 37 kişi için, Bilim ve Kültür Merkezi'ne dönüştürülen eski Madımak Oteli binasında oluşturulan anı köşesine karanfil bıraktı.
Vali Kolat, Belediye Başkanı Ürgüp ve beraberindekiler, Valilik önünden yürüyerek Bilim ve Kültür Merkezi'ne dönüştürülen eski Madımak Oteli binasına geldi. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Kolat, ''2 Temmuz 1993 yılında burada acı bir olay yaşandı. Bu olay bütün hepimizi üzmüştür. O dönemde karanlık güçler, bizi karanlığa sürüklemek için, geleceğimizi karartmak için bu tür provokatif olaylara ülkemizin başka yerlerinde de sebebiyet vermiştir. Biz Sivaslılar olarak, Valilik olarak, belediye olarak, kamu kurum ve kuruluşlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla bu olayı telin ediyoruz'' dedi.

Bu tür olayların bir daha yaşanmaması dileğiyle hep birlikte karanfil bırakacaklarını ifade eden Kolat, şunları söyledi:

''Bu tür acılar inşallah bizim birlik ve beraberliğimizi bozmayacaktır. Bu acıları gördükçe birlik ve beraberliğimiz daha da artacaktır. Burada gördüğünüz Mevlana Celallettin Rumiler, Hacı Bektaşi Veliler, Pir Sultan Abdallar, Aşık Veyseller, bütün bunlar, bizim birlik ve beraberliğimizin hamurunu oluşturmuşlardır. İnşallah onların çizdiği yolda yürüyerek bu acıların yaşanmamasını temenni ediyoruz. Sivas'ımızda da bütün unsurlarımızla birlikte, birlik ve beraberlik içerisinde, huzur içerisinde yaşamaya inşallah devam edeceğiz. Bu acılar bizim için bir ibret olacaktır. Bu vesileyle de burada belediye başkanımızla, kamu kuruluşlarımızla çiçek koyacağız. Ayrıca sivil inisiyatifler de ayrı bir şekilde çiçek koyacaklardır.''

''Devlet bunu hiç sahiplenmedi'' gibi söylemlerin olduğunu belirten Kolat, bunun gerçeği yansıtmadığını vurguladı. Otelin kamulaştırılması sürecinde Devlet Bakanı olan Faruk Çelik ile buraya karanfil bıraktıklarını anımsatan Kolat, ''Bu acıyı unutmamaya devam edeceğiz'' ifadelerini kullandı.

Kolat, konuşmasının ardından Ürgüp ve diğer yetkililerle, olayda yaşamını yitirenlerin isimlerinin yer aldığı anı köşesine karanfil bıraktı. Kolat ve Ürgüp, olayda yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet dileyerek, bu tür acıların bir daha yaşanmamasını temenni etti.

BİZE ULAŞIN