Aileler 'Dönün artık' dedi 125 terörist dağdan indi

Güvenlik güçleri, 850 terörist ailesine, dağdaki yaşam koşullarını videolarla gösterip "Evladınız ölmesin" mesajı verdi. Ailelerin çağrısıyla bir yılda 125 terörist teslim oldu

Terör örgütü PKK ile silahlı mücadele kesintisiz sürdürülürken bir yandan da teröristlerin teslim olması için adımlar atılıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Açılım politikası sürecek" mesajı çerçevesinde bir proje de "Evine dön artık yavrum" adıyla yürütülüyor. Bu kapsamda uzman sosyolog ve tarihçilerin de desteğini alan güvenlik güçleri, son bir yılda; Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, çocukları PKK dağ kadrosunda yer alan 850 ailenin kapısını çaldı, onlarla yüz yüze görüştü.

'EVLATLARINIZ ÖLMESİN '
Ailelere Türk Ceza Kanunu'nun 221'nci maddesi anlatılarak, "Evladınızın silah bırakmasını sağlayın. Evladınız silahlı eylem içinde olmamışsa ceza almayacak. Eylemi varsa da kendiliğinden teslim olduğu için mahkemede lehine değerlendirilecek" denildi. Ailelere, terör örgütünün dağdaki yaşam koşulları, çatışma sonrası çekilen görüntülerden oluşan 45 dakikalık video kayıtları da izlettirildi. Ölü ele geçen teröristlerin fotoğrafları gösterilip "Sizin yavrunuz da ölmesin" denildi.

DÖNENLERİN 41'İ KADIN
İkna olan aileler de, kendilerine ulaşan yada iletişime geçtikleri çocuklarına "Geri dön" mesajı verdi. Ve son 1 yılda teslim olan 183 terör örgütü mensubundan, 41'i kadın 125'inin ailelerinin çağrısı üzerine PKK'nın elinden kaçıp teslim olduğu belirlendi. 58 terörist ise örgüt içindeki liderlik kavgası, zimmete para geçirme, cinsel taciz, yoz ilişki ve örgüt içi infazlardan kaçıp teslim oldu. Projenin sonuçlarından memnun kalan yetkililer 400 aileyi daha tespit ederek kısa süre içinde onların da kapılarını çalmayı planlıyor.

'ÖLMEDEN KURTULDUK'
İşte teslim olan bazı örgüt mensuplarının anlattıkları:
B.A.: Romantizm olsun diye gelmiştim. Ama hiç de öyle olmadığını geldiğim hafta gördüm. İkna olup sonunda ölmeden ve öldürmeden teslim oldum. Aileme teşekkür ederim.
L.B.: Ben örgüttekileri hep Kürt sanıyordum. Çünkü herkes Kürt davası olduğunu söylüyordu. Ama Ermeni, Rus, İranlı Zerdüştler, Iraklı Yezidiler, Suriyeli ve Süryaniler vardı. Kurtulduğuma çok seviniyorum. Ailem beni ikna etti.
M.S.: Burada 9 yaşında bile çocuk var. Ellerinde bozuk silah ve içi boşaltılmış bombalarla sabahtan akşama gerillacılık oynuyorlar.
BİZE ULAŞIN