Türk çocuğu Alman aileye verilmeyecek

Alman Anayasa Mahkemesi, korunma altına alınarak Alman ailelerin yanına yerleştirilen çocukların akrabalarına geri verilebilmesinin yolunu açtı. Almanya'da bu durumda 3 bin Türk çocuğu var

Alman Federal Anayasa Mahkemesi, Türkiye'de ilk kez SABAH'ın duyurduğu ve korunma bahanesiyle Gençlik Dairesi tarafından Alman ailelerin yanına verilen 3 bin Türkiyeli çocuk için emsal teşkil edecek bir karara imza attı. Almanya Anayasa Mahkemesi 8 Mart'ta yapılan başvuruya cevaben aldığı bir kararla koruma altına alınan çocukların, aile içinden birilerine de verilebileceğini karar altına aldı. Mahkeme, 70 yaşındaki Alman babaannenin başvurusuyla, akıl sağlığını yitiren ebeveynlerinin sağlık sorunları nedeniyle Gençlik Dairesi tarafından koruma altına alınan erkek çocuğunun bakımını babaannesinin üstlenmesine karar verdi. Kanun hükmü taşıyan Federal Anayasa Mahkemesi'nin kararına göre; anne veya baba çocuğa karşı görevini sağlıklı bir şekilde yerine getiremiyorsa, akraba veya aileyi yakından tanıyan, çocukla yakın bağı ve iletişimi olan biri çocuğa bakmakla sorumlu kılınabilecek.

EMSAL OLACAK

Anne ve babasının bakamaması nedeniyle yaşına uygun gelişemediği tespit edilen üç yaşındaki çocuğun Gençlik Dairesi tarafından koruma altına alınmasına itiraz eden babaanne çocuğun ebeveyni olduğunu, aynı mahallede yaşadıklarını ve doğumdan itibaren çocukla iletişimi olduğunu söyleyerek bakımını üstlenmek istedi. Yaşına rağmen çocuğa bakabileceğini, fiziksel sağlığının iyi olduğunu belirten Alman babaannenin talebi kabul edilerek, Oldenburg Bölgesel Yüksek Mahkemesi'nin kararı iptal edildi. Alman Anayasa Mahkemesi'nin 1 BvR 206/12 No'lu kararını yorumlayan ve Almanya'da hukukçuluk yapan Avukat Semra Şanlıünal; bu kararın emsal teşkil edeceğini ve Alman ailelerine verilen pek çok Türk çocuğun, akrabaları ya da tanıdıkları tarafından büyütülmesinin artık an meselesi olduğunu söyledi. "Çocuk aile içinden birine verildiği taktirde aileden ayrılma travmasını en hafif şekilde atlatacaktır" diyen Şanlıünal, bu kararla özellikle göçmen çocukların anadil ve kültüründe büyüyeceklerini belirtti. Şanlıünal Alman Anayasası'nın 6. Maddesi'ne göz önünde bulunduran mahkemenin buna göre karar verdiğini anlatarak şunları söyledi: "Bu karar birçok çocuğun aile dışına çıkmasını engelleyecektir. Özellikle çocukla manevi bağı olan, çocuğa karşı görevlerini yerine getirebilecek şartlara sahip olanlar bu karardan ivedilikle faydalanacaktır."

'KÜLTÜR ŞOKU OLMASIN'
Almanya'nın Neuss kentinde korunmaya muhtaç çocuklar yararına çalışan Umut Yıldızı Derneği Başkanı Kamil Altay; Gençlik Dairesi'nin koruma altına aldığı çocukların yakın akrabalarının yanında kalmalarının daha sağlıklı olacağını vurguladı. Altay şunları söyledi: "Gençlik Dairesi zaman zaman acil kararlar alarak çocuğu koruma altına alabiliyor. Bu gibi durumlarda çocuk yurda ya da koruyucu aileye gönderiliyordu. Çocuğun yakın akrabaya verilmesi konusunda çalışmalarımız vardı. Mahkeme kararına sevindik."
BİZE ULAŞIN