"Türk jeti düşürülünce ilk tepkim 'yazık' oldu"

Türk yatırımcıları eylülde Sincan'daki fuara davet eden Çin Büyükelçisi Gong: Türk-Çin işbirliği dünya çapında. Suriye'deki gelişmelerin Ortadoğu'yu etkilemesinden endişeliyiz. Kan akmasını istemiyoruz

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Xiaosheng Gong, Türkiye ile Çin ilişkilerinin gelişmesinin dünya barışına hizmet edeceğini söyledi. Türk keşif uçağının Suriye tarafından düşürüldüğünü duyduğunda ilk tepkisinin "yazık" olduğunu aktaran Gong, kan akmasını istemediklerini kayda geçirdi. Bu yıl Türkiye'de Çin Kültür Yılı'nın kutlandığını, 2013'ün Çin'de "Türk Kültür Yılı" ilan edildiğini hatırlatan Gong ayrıca, Türk yatırımcıları eylül ayındaki Sincan Özerk Bölgesi'ndeki fuara davet etti. İşte Büyükelçi Gong'un değerlendirmeleri:

6 AYDA 3 KRİTİK GÖRÜŞME: Meksika'daki son G-20 Toplantısı'nda Devlet Başkanımız Hu Jintao ile Sayın Tayyip Erdoğan biraraya geldi. Bu yılın ilk yarısında Çin Devlet Başkan Yardımcısı Xi Jinping Türkiye'ye geldi. Sayın Erdoğan da Çin'i ziyaret etti. Yani 6 ayda 3 ayrı üst düzey temas oldu. Bu çok önemli. Çünkü Çin ile Türk ilişkileri ne kadar hızlı gelişirse dünya için o kadar iyi olur. Hem Çin hem de Türkiye uluslararası alanda çok etkili iki ülke.

SİNCAN'A 30 MİLYAR DOLAR

HIZLI GELİŞİYORSUNUZ: Türkiye hızlı gelişiyor. Galiba fikrimiz Türk halkıyla bire bir örtüşmüyor. Çünkü siz içeriden bakıyorsunuz, bizse dışarıdan kıyaslama yapıyoruz. Ama kapsamlı bir kıyaslama yapıldığında değişim daha iyi fark edilebilir. Dünya çapında diğer ülkeler bizden daha ciddi problemler yaşıyorlar. Her ülke için derecelendirme yapan kuruluşlarına bir dönem padişah gibi bakılırdı. Ama sonuç ne oldu? Bugün yaşananlar daha önce tahmin edilemezdi.

TEKNOLOJİ TRANSFERİ: Türkiye ile Çin arasındaki işbirliği dünya çapında. Aramızdaki işbirliği hem havacılık ve uzay, hem de enerji, ulaştırma, telekomünikasyon ve madencilik alanlarında gelişme göstermeye müsait. Ayrıca nükleer enerjinin barışçıl amaçlarda kullanılması konusunda da işbirliğimiz var. Nükleer enerjide dünya genelinde inşaatı devam etmekte olan santrallerin yarısı Çin'de. Bu alandaki teknolojik gelişmeleri Türkiye ile paylaşma niyetindeyiz. Ayrıca son 20 yılda dünyada yapılan hızlı tren projelerinin yine yarısı Çin'de.

FUARA DAVET: Önümüzdeki eylül ayında Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de 2. Avrasya Fuarı düzenlenecek. Türk dostlarımızı buraya davet ediyoruz. Bu fuar Urumçi ile Avrasya ve Batı Asya ülkeleri arasında önemli bir işbirliği fırsatı yaratacak. Sincan'ın gelişmesinde Türkiye'nin katkısını da bekliyoruz.

SİNCAN'A ÖZEL YATIRIM: Çin ile Türkiye arasındaki ilişkiler ne kadar yoğun olursa bunun sonuçları Sincan Bölgesi için o kadar iyi olacaktır. Çin yönetimi Sincan'ın gelişmesi için ciddi ekonomik yatırımlar yapıyor. 2011- 2015 arasında bu tutar 300 milyar doları bulacak. Ama tek başına yatırımın yeterli olmadığını biliyoruz. Sincan bölgesindeki bütün etnik grupların sosyo-kültürel ile eğitim alanında aynı anda ve dengeli gelişmesini hedefliyoruz. Sincan'ı Çin'in batıya açılan penceresi olarak görüyoruz.

DİYALOGLA ÇÖZÜLÜR

"YAZIK OLDU": Türk uçağının düşürüldüğü haberi geldikten sonra sizin Dışişleri Bakanlığınız hemen bizimle temaslarda bulundu ve bu olayla ilgili ayrıntılı bilgiler verdi. Ayrıca Sayın Davutoğlu, Çin Dışişleri Bakanı ile görüşmek istedi. Kendisi Arjantin'de olduğu için görüşme biraz gecikti. Ama konuştular. Bu olay meydana geldikten sonra benim ilk tepkim, "Yazık" oldu. Bu olayın ve Suriye'deki gelişmelerin Ortadoğu bölgesine etkisinden endişe duyuyoruz. 2008'in sonunda Türkiye'ye geldiğimde Suriye ile ilişkiler çok güzel bir noktadaydı. Vizesiz geçiş başlamıştı. Şimdi Çin ve Türkiye'nin Suriye konusundaki tutumları biraz farklı. Ama iki ülke de hiçbir zaman özel bir çıkar peşinde koşmadı. Ümit ediyoruz Suriye ile sorunlar diyalog yoluyla çözülür. Biz bu ülkede kan akmasını istemiyoruz.

'ÇİN KÜLTÜR YILI ETKİNLİKLERİMİZİ 60 BİN TÜRK İZLEDİ'
"Geçen
gün bizim kültür ataşemiz bir istatistik çıkardı. Bu yıl Türkiye'de Çin Kültür Yılı kutlanıyor. Şimdiye kadar Türkiye'de 47 faaliyet gerçekleştirildi. Aşağı yukarı 60 bin kişi bizim gösterilerimizi seyretti. Şu anda Ankara alışveriş festivali var. Çin'den özel bir akrobasi grubu geldi. Onun da seyircisi çok. Bu tür faaliyetler halkların birbirini tanıması için önemli fırsatlar sunuyor."
BİZE ULAŞIN