Ergenekon davasında sürpriz gelişme

Ergenekon Davası'na bakan mahkeme heyeti, DSP Genel Başkanı Masum Türker, Gazeteci Can Dündar'ın dinlenmesine karar verdi.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 68'i tutuklu 273 sanıklı ''Ergenekon'' davasının 199'uncu duruşması başladı.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin, CHP İzmir Milletvekilli gazeteci Mustafa Balbay ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 49 tutuklu sanık katıldı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Zonguldak Milletvekili ve eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ve Sedat Peker'in de aralarında bulunduğu 19 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı.
Mahkeme heyeti, DSP Genel Başkanı Masum Türker, gazeteci Can Dündar, Mücahit Pehlivanlıoğlu, Mustafa Balkan ve Mehmet Ali Özaltın'ın tanık olarak dinlenilmesine karar verdi.

Duruşmada daha sonra Semih Genç, tanık olarak dinlenildi. Genç'in ifadesi, sanıklara görünmek istemediği için gizli tanık odasında alındı. Genç'in görüntüsü salona değiştirilerek yansıtıldı.

O dönem yasa dışı sol örgüt DHKP-C yöneticisi olduğunu ve Romanya'da bulunduğunu öne süren Genç, örgütün talimatıyla yine Romanya'da bulunan Sedat Peker'i takip ettiklerini anlattı.

Duruşma, Genç'in ifadesinin alınmasıyla sürüyor.

BİZE ULAŞIN