Karayılan'dan 'Leyla Zana' açıklaması

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, Kürt sorununu Ak Parti hükümetinin çözebileceğini söyledi.

Yalnızca bir siyasetçinin "elini taşın altına sokmasıyla" çözülecek bir sorun olmadığını ifade eden Karayılan, Başbakanla görüşmeden beklenti yaratmanın isabetli bir siyasi duruş olmadığını söyledi.

Karayılan PKK'ya yakın olan internet sitesi ANF'ye verdiği röportajda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Leyla Zana arasındaki görüşmeyi değerlendirdi. Kürt halkının temel haklarını temin eden barışçıl bir çözümün geliştirilmesine karşı olmadıklarını belirten Karayılan ancak bunun bir siyasetçinin "elini taşın altına koymasıyla" gerçekleşemeyeceğini söyledi.

"ELBETTEKİ HÜKÜMET KÜRT SORUNUNU ÇÖZEBİLİR"

Star gazetesinden Engin Öztürk'ün haberine göre; Başbakan'la görüşmeden beklenti yaratmanın isabetli bir duruş olmadığının dile getiren Karayılan şunları söyledi:

"Biri ortaya çıkıp "ben sorunu çözeceğim" derse, biz buna karşı olmayız. Eğer gerçekten Kürt halkının temel haklarını temin eden barışçıl bir çözüm gelişirse kimse buna karşı olmaz. Çünkü biz halk ve Hareket olarak çözüm istiyoruz. Ama biz biliyoruz ki bu sorun bir siyasetçinin öyle elini taşın altına koymasıyla çözülecek bir sorun değildir. Yine salt bazı görüşmelerle çözümün gelişmesi mümkün değildir. Çünkü bu sorun, çok temel ve köklü bir sorundur. Yumuşamaya, çözüme doğru giden bir sürece hizmet ederse iyi, fakat bu ara böyle bir şey pek uygun görülmüyor. Elbette ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükümeti Kürt sorununu çözebilir. Elbette ki bu devletin ve hükümetin başındaki Erdoğan Kürt sorununu isterse çözebilir; ancak çözmesi için önce bir karar vermesi gerekiyor.

KÜRT SORUNU ÇÖZÜM YERİ TBMM'DİR

Kürt sorununun çözümü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükümeti tarafından yeni bir kararın alınmasıyla mümkündür. Elbette çözümün yeri Türkiye Büyük Millet Meclisi olabilir. Bu sorunun çözümü, TBMM'nin bu konuda karar almasıyla mümkündür. Dolayısıyla bu çerçevedeki girişimlere bir anlam vermek mümkündür."
BİZE ULAŞIN