Şehit pilotlarımız Akdeniz'in kalbinde

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye tarafından düşürülen uçağın pilotları Yüzbaşı Ertan ve Teğmen Aksoy'un şehit olduklarını açıkladı. Pilotların naaşları bin 200 metre derinde uçağın kokpitinde buul ndu

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye tarafından düşürülen askeri uçakta görevli pilotların şehit olduğunu açıkladı. Şehitlere, denizin bin 200 metre derinliğinde uçağın kokpitinde ulaşıldı. Denizde bulundukları yer Nautilus gemisi tarafından tespit edilen şehitler, Titanik'in batığını çıkaran sistemler tarafından gemiye alınacak. Genelkurmay Başkanlığı, uluslararası hava sahasında Suriye tarafından düşürülen uçağın ve pilotların arama kurtarma faaliyetlerine ilişkin dün internet sitesinden yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler yeraldı: "22 Haziran'da Doğu Akdeniz'de, uluslararası hava sahasında, Suriye tarafından düşürülen Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza ait RF-4 uçağının enkazının ve pilotlarının bulunması maksadıyla sürdürülen çalışmalarda; pilotlarımız Hava Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Hava Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'un naaşları deniz dibinde tespit edilmiş ve naaşların gemiye alınması çalışması devam etmektedir." Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'i telefonla arayarak başsağlığı diledi. ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone de Suriye tarafından düşürülen jetteki pilotlarla ilgili gelen acı haberin herkesi derinden sarstığını belirterek "Özgürlük için en yüksek fedakarlığı yapan kahraman askerlerimizi bir kez daha hatırlıyoruz"dedi. Büyükelçi, ABD halkı ve başkanı adına başsağlığı da diledi. Arama kurtarma çalışmaları tam 12 gün sürdü. Türk Silahlı Kuvvetleri, bir uçak, dört helikopter ve beş deniz aracıyla bir haftada 5 bin 485 kilometre karelik alanda arama yapmıştı. Pilotların postallarının bulunduğu açıklanmış, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da uçağın pilotlarına ait kasklara erişildiğini duyurmuştu. Kaskların, uçağın vurulmasının ardından düşmeye başlayan pilotların yerçekimi etkisiyle kafalarından havadayken fırladığı tespit edilmişti.

NAUTILUS 1200 METRE DERİNDE BULDU
Önceki gün Doğu Akdeniz'e giden Amerikan Deniz Araştırmaları Vakfı'na bağlı araştırma gemisi Nautilus, ön çalışmanın ardından dün şehit pilotlara ulaştı. Titanik batığının keşfini yapan okyanus bilimci Robert Ballard'ın da katıldığı çalışmalarla şehitlerin denizde bin 200 metre derinde olduğu tespit edildi. Şehitlerin gemiye çıkarılması için aynı gemiye ait ROV denilen uzaktan kumandalı denizaltılarla çalışma başlatıldı. ROV'lar 1985'te 3 bin 700 metre derinlikteki Titanik batığına ulaşmıştı.

ŞEHİT PİLOTLARA YARIN, MALATYA'DA TÖREN DÜZENLENECEK
Mili Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Suriye tarafından düşürülen uçağın pilotları Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy için yarın Malatya'da tören düzenleneceğini bildirdi. ABD'nin bağımsızlık yıldönümü dolayısıyla Büyükelçinin konutunda düzenlenen resepsiyonda konuşan Yılmaz, Nautilus gemisiyle yapılan arama çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Yılmaz, şehit pilotların naaşlarının düşürülen uçağın kokpitinde bulunduğunu açıkladı.

10 AY ÖNCE EVLENMİŞTİ
Pilotların şehit haberi ailelerini yasa boğdu. Şehit Hava Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'un 10 ay önce dünyaevine girdiği öğrenildi. Baba Osman Aksoy "Benim oğlum ölmedi. Şehitlik mertebesine yükseldi" dedi. Şehit Aksoy'un ağabeyi Fatih Aksoy da kardeşi ile aynı yer olan Malatya Erhaç 7. Ana Jet Üssü Komutanlığı'nda görev yapıyor.

HAMİLE EŞİ HASTANELİK OLDU
Şehit Hava Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan'ın babası Ali Ertan acı haberi Malatya'da Özalper Mahallesi Şirinevler Sitesi'ndeki evine giden askeri yetkililerden aldı. Aileye sağlık ekipleri nezaretinde oğullarının şehit olduğu haberi verildi. Fenalık geçiren şehidin hamile eşi, babası ve bir akrabası, ambulansla Beydağı Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Evli, 1 çocuk babası Ertan'ın şehit olduğunu duyan Malatya Vali Yardımcısı Şükrü Özcan ve akrabaları eve gelerek aileye taziyede bulundu. Şehit Ertan, İzmir'de görev yaparken geçen yıl memleketi Malatya Erhaç'taki 7. Ana Jet Üs Komutanlığı'na atanmıştı.
BİZE ULAŞIN