Ruhban okuluna Diyanet desteği

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Fener Rum Patrikhanesi'ne ilk resmi ziyareti gerçekleştiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılmasını istedi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez dün Fener Rum Patrikhanesi'ne resmi ziyaret gerçekleştirdi. Aya Yorgi Kilisesi'ni gezen Görmez, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması gerektiği mesajını verdi. Görmez'in ziyaretini tarihi olarak niteleyen Patrik Bartholomeos, "İzin bugün çıkarsa, biz okulu yarın faaliyete geçirebiliriz" dedi. Görmez'i, patrikhaneye gelişinde kapıda, Patrik Vekili Metropolit Stefanos ve din adamları karşıladı. Patrik Bartholomeos ise Taht Salonu'nun girişinde Görmez'le buluştu. Ziyaretin gecikmiş bir ziyaret olduğunu belirten Görmez, şöyle konuştu:

BİZZAT ZİYARET
"Daha önceki başkanlarımızla da sıkça görüşmelerinizin olduğunu biliyorum. Ancak bizzat mekanınızda sizi ziyaret ederek görüş teatisinde bulunmak istedim. Asırlarca birlikte vatan kıldığımız bu topraklarda ortak konularımızı görüşmek, hem de özellikle Ortodoks dünyasındaki Müslümanların, İslam dünyasındaki Ortodoks Hristiyanların durumlarını ele almak istedim." Görüşmede 'beyaz tatlı' tabir edilen vanilyalı sakız ikram edildi. Görmez tespih armağan edince Bartholomeos kendi tespihini Görmez'e verdi.

BASIN TOPLANTISI

Fatih Sultan Mehmet'in fetihten 6 ay sonra Sen Sinod Meclisi'nce seçilen Patrik Genadyos'a patriklik yetkisi ve asasını verdiği anı gösteren mozaiği inceleyen Görmez ve Bartholomeos, daha sonra birlikte basın toplantısı yaptı. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Türkiye'de yaşayan gayrimüslim vatandaşlara karşı yasal sorumlulukları olmamasına rağmen dini, tarihi ve ahlaki sorumlulukların var olduğunu belirten Görmez, din, inanç, eğitim özgürlüğü, mabed masuniyeti konusunda kendileri için istedikleri hakları gayrimüslim vatandaşlar için de istediklerini belirtti. Basın mensuplarının Ruhban Okulu konusundaki soruları üzerine Görmez, "Bu kadar zengin bir tarihe sahip olan bir ülkenin din adamlarını yetiştirmek için başka ülkelere muhtaç olması bu ülkenin tarihine, kültürüne, medeniyetine, büyüklüğüne hiç yakışmıyor. Elbette tarih boyunca var olduğu gibi yine kanuni mevzuat çerçevesinde varlığın idame ettirmesinin bu ülkenin büyüklüğüne yakıştığını ifade etmek istiyorum" dedi. Haklar ve özgürlükler konusunda muadelet esasının ahlaki olmadığını düşündüğünü belirten Görmez, "Herhangi bir ülkenin diğer bir ülkeye sen oradaki Müslümanlara ne kadar hak verirsen ben o kadar hak veririm demesini büyük bir ülkeye hiç yakıştırmıyorum" dedi. Patrikhane ziyareti gerçekleştireceğinin açıklanmasının ardından Batı Trakya Türkleri'nin kendisini faks yağmuruna tuttuğunu vurgulayan Görmez, bu konuyu ve Atina'da bir cami yapılması konusunu görüştüklerini söyledi. Bartholomeos ise Ruhban Okulu için, "Hükümetimiz bu konuya müspet yaklaşıyor. Öyle inanmak istiyoruz. Müteaddit defalar bize umut verildi. Maalesef bugüne kadar okulun tekrar açılması gerçekleştirilmedi. Fakat biz her zaman ümitli olmaya devam edeceğiz. Altyapı konusunda biz hazırız. İzin bugün çıkarsa okulu yarın faaliyete geçirebiliriz" dedi.

BİZE ULAŞIN