Mahkemeden 'iki dil' açılımı

Anayasa Mahkemesi, siyasi partilerin Türkçe-Kürtçe tabela asmaları nedeniyle teşkilat yöneticilerine hapis cezası verilmesini düzenleyen hükmü, "yeterince açık olmadığı için", Anayasa'ya aykırı buldu

"Kürtçe yasağı"nı protesto için geçen yıl, Barış ve Demokrasi Partisi'nin birçok il ve ilçe teşkilatında Türkçe'nin yanı sıra Kürtçe tabelalar asılmaya başlandı. Bu çerçevede Van'ın Özalp İlçe Başkanlığı'na da "Partiya Aşiti û Demokrasiyê" tabelası asıldı. Bu eylemden dolayı, şimdi KCK soruşturmasının firari şüphelisi olan İlçe Başkanı Yakup Almaç hakkında Siyasi Partiler Yasası'nın 117'nci maddesine muhalefetten hapis cezası asıldı. Bu madde, siyasi partilerin uymaları gereken ilkelere aykırı davrananlara, eylemleri daha ağır bir cezayı gerektirmemesi halinde 6 aydan az olmamak üzere hapis cezası verilmesini öngörüyordu.

"CEZA TEHDİDİ'
Almaç hakkındaki davaya bakan Özalp 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi, Siyasi Partiler Yasası'nın 117'nci maddesinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.Başvuruyu inceleyen Anayasa Mahkemesi; Siyasi Partiler Yasası'nın, bir siyasi partinin uyması gereken, genel yasakları sıralayan 4'üncü kısmındaki "demokratik devlet düzeni, bağımsızlık, eşitlik, bölgecilik yasağı, Atatürk'e saygı" gibi ilkelerin partilerin tüzel kişiliğini bağladığını hatırlattı. Mahkeme, "bunlara uymayanlara 6 aydan az olmamak üzere hapis cezası verilmesi" gibi belirsiz bir yasal düzenlemenin "suçların şahsiliği" ilkesine ve dolayısıyla Anayasa'ya aykırı olduğuna karar verdi.

MECLİS'E 6 AY SÜRE

Resmi Gazete'de dün yayımlanan gerekçeli kararda şu ifadeler yer aldı:"Doğrudan siyasi parti tüzel kişiliğini muhatap alan bu yasaklar, itiraz konusu kuralla kişiler hakkında yaptırım öngören düzenlemelere dönüştürülmüştür. Siyasi faaliyette bulunan geniş bir kitleyi hiçbir ayrım gözetmeksizin ceza tehdidi altında bırakan düzenleme gerçek şahıslarca yeterli derecede öngörülebilir değildir." Yüksek Mahkeme, iptal edilen Siyasi Partiler Yasası'nın 117'nci maddesinin yerine yeni düzenleme yapılması için Meclis'e 6 ay süre tanıdı. Bu süre dün başladı.
BİZE ULAŞIN