MGK uyardı: Suriyeliler en az bir yıl Türkiye'de

Son MGK'da Suriyeli sığınmacı sayısının artacağına yönelik uyarı yapılması üzerine Kızılay çadır stoklarını artırmak için kolları sıvadı. Çoçuk odalı çadırlar geliyor

Suriye'de yaşanan iç karışıklıklardan kaçarak, Hatay, Kilis, Gaziantep ve Şanlıurfa'daki çadır kentlere sığınan ve sayıları 35 bini geçen Suriye vatandaşları için "uzun vadeli konaklama" planları hazırlanıyor. Suriyelilerin en az bir yıl daha Türkiye'de misafir kalacağına kesin gözüyle bakan yetkililer, şimdiden kış aylarına yönelik ihtiyaç listesini çıkardı. Son Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) ele alındığı öğrenilen Suriyeli misafirlerin sayısının artacağına yönelik uyarılar üzerine hazırlanan eylem planının ana unsurunu alınacak güvenlik tedbirleri ve Suriye halkının temel ihtiyaçlarını karşılamak oluşturuyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türk Kızılayı yaşanabilecek gelişmelere karşı çadır stoklarını arttırma kararı aldı. Kızılay'ın Türkiye genelinde 50 bin olan ve Van depremi sonrasında tükenen çadır stoğu geçtiğimiz aylarda 120 bine çıkarılmıştı. Son görüşmelerde bu stoğun 150 bin olması kararlaştırıldı.

2 BİN LİRA

Suriye vatandaşları ile birlikte Türkiye'de yaşanabilecek afetlere karşı da hazırlıklı olunması için arttırılan stoklar için Kızılay, çadır üretim fabrikalarında mesaileri arttırdı. Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, her birinin maliyetinin 2 bin lira olduğunu belirttiği 28 metrekarelik çadırlarda, hem ebeveyn, hem de çocukların kalacağı ayrı bölümler bulunduğunu anlattı. Keçe kumaşından yapılan çadırların Sibirya'da bile kullanılabileceğinin altını çizen Akar, soba zehirlenmelerini önlemek için ise çadırlarda baca çıkışı yapıldı.
BİZE ULAŞIN