ÖYM'ler iddianameleri gönderdi

Üçüncü yargı paketinin yürürlüğe girmesi ile birlikte kaldırılan özel yetkili mahkemeler, kendilerine gönderilen ancak henüz kabul etmedikleri iddianameleri yetkileri kalmadığı gerekçesiyle başsavcılığa iade etti.

Yeni düzenleme dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni düzenleme ile CMK 250. madde ile yetkili mahkemeler kaldırıldı. Yasaya göre bu mahkemelerin görevi elindeki dava dosyaları tamamlanıncaya kadar devam edecek. Bundan sonra savcılık tarafından açılacak davalara Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesi ile yetkilendirilen Bölge Ağır Ceza Mahkemeleri bakacak.

Ancak henüz Bölge Ağır Ceza Mahkemeleri'nin kurulmaması yeni bir krize neden oldu. Özel yetkili savcılar tarafından tamamlanan soruşturmalara ilişkin iddianameler yeni düzenlemeden önce İstanbul 15, 16 ve 17. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti. Ancak mahkemeler henüz kabul etmedikleri bu iddianameleri, "Yetkimiz kaldırıldı. Artık yetkili mahkemeler, Bölge Ağır Ceza Mahkemeleridir." diyerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne iade etti.

Edinilen bilgiye göre bu sorun HSYK'ya iletildi.

BİZE ULAŞIN