Pilotların naaşı Malatya'ya geldi

Genelkurmay, pilotların naaşlarına Suriye sahilinden 8.6 mil uzaklıkta ulaşıldığını açıkladı. TSK internet sitesinden fotoğrafları yayımlanan uçağa ait 30 parça arasında pilotların şapka ve botları var

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye tarafından düşürülen uçakta şehit olan pilotların naaşlarının çıkarılarak Malatya'ya intikal ettirildiğini bildirdi. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada uçak enkazına ait 30 kalem malzemenin su yüzeyinden toplandığı bildirildi. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yayınlanan fotoğraflar arasında pilotların şapkaları ve botları da yer aldı. Naaşlarına Suriye sahilinden 8,6 mil uzaklıkta ulaşıldığı bildirilen şehit pilotlar için bugün Malatya'da cenaze töreni düzenleneceği açıklandı. Genelkurmay'ın Doğu Akdeniz'de yapılan arama kurtarma çalışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada şu bilgiler yer aldı:

17 HATLIK ÇALIŞMA

22-26 Haziran 2012 tarihleri arasında, 1 fırkateyn, 1 hücümbot, 1 karakol gemisi, 2 sahil güvenlik botu, bir uçak, dört arama kurtarma helikopteri ile yüzey araması şeklinde icra edilen arama kurtarma faaliyetlerinde; toplam 70x23 mil karelik alanın yoğun bir şekilde arandı.
Aramalarda, uçağa ait olduğu değerlendirilen 30 kalem malzeme su yüzeyinden toplandı.
26 Haziran'da yüzey araması sonlandırılarak bölgede Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait TCG Çeşme hidrografi gemisi, Seyir Hidrografi ve Oşinografi Daire Başkanlığının uzman personelinin de iştiraki ile deniz dibinde enkaz arama faaliyetine başlandı.
1260 metre derinlikte, toplam 17 hat üzerinde, 8 gün, 5 saat (toplam 197 saat) arama görevi icra edilerek çalışma sonunda deniz dibinde sekiz ayrı parça tespit edildi.

KOORDİNATLAR VERİLDİ

3 Temmuz'da ABD'ye ait Nautilus gemisi, 3 bin metre derinlikten su üstüne çıkarma teçhizatına sahip TCG İnebolu Gemisiyle birlikte bölgeye intikal etti ve pilotların bulunduğu noktanın koordinatları verildi.
TCG Çeşme Gemisi'nin tespit ettiğine göre naaşlar ve enkaz, Suriye sahilinden 8.6 deniz mili mesafede, 35 48.3079 Kuzey, 35 37.9357 Doğu ve 35 48.2877 Kuzey, 35 37.9274 Doğu koordinatlarında bulundu.
Uçağa ait parçaların denizden çıkarılması çalışmaları Nautilus ile TCG İnebolu Gemisi tarafından koordineli bir şekilde devam ediyor.

Erdoğan saf tutacak
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün şehit pilotlar için Malatya Erhaç Havalimanı'nda saat 11.00'de düzenlenecek "Şehit Uğurlama Töreni'ne katılacak. Daha sonra Malatya'da Şehitlik Camisi'nde öğle namazının ardından şehit Hv. Plt. Yüzbaşı Gökhan Ertan için kılınacak cenaze namazında saf tutacak olan Erdoğan, İstanbul'a geçerek Ataköy 5. Kısım Camisi'nde ikindi namazını müteakip şehit Hv. Plt. Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy için kılınacak cenaze namazına iştirak edecek. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da şehit pilotlar için Malatya'da yapılacak törene özel uçakla gelecek.
BİZE ULAŞIN