Şehit oğluna böyle veda etti

Suriye'nin düşürdüğü RF-4E keşif uçağında şehit olan pilotlar Gökhan Ertan ve Hasan Hüseyin Aksoy için ilk tören Malatya'da yapıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye tarafından düşürülen uçakta şehit olan pilotlar Yüzbaşı Gökhan Ertan ile Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy için Malatya 7. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda düzenlenen törene katıldı. Törende TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, kuvvet komutanları ve cenazesi Malatya'da defnedilecek Şehit Yüzbaşı Gökhan Ertan'ın ailesi de hazır bulundu.

Ay yıldızlı bayrağa sarılı tabutların tören alanına girişinin ve saygı duruşunun ardından şehitlerin özgeçmişleri okundu. Özgeçmişlerin okunmasının ardından Malatya 7. Jet Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Mustafa Avcı bir konuşma yaptı. Tuğgeneral Avcı, konuşmasında, "Vatan, cumhuriyet ve vazife uğruna hayatlarınız kahramanca feda ettiniz. Görev uçuşu için son kez havalandığınız göklerden milletimizin gönlündeki en müstesna mevkiye uzandınız. Hepimiz biliyoruz ki hür semalar altında, şanlı bayrağımızın gölgesinde bağımsız olarak yaşamamızın en büyük teminatı sizlersiniz" ifadelerini kullandı. Şehitler, okunan duanın ardından silah arkadaşlarının selamlarıyla uğurlandılar. Şehit yüzbaşı Gökhan Ertan'ın babası, oğlunu ve Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'u son yolculuklarına tabutlarını öperek uğurladı.

İŞTE O YÜREK YAKAN GÖRÜNTÜLERPilot Yüzbaşı Gökhan Ertan, Malatya'da son yolculuğuna uğurlandı
Doğu Akdeniz'de uluslararası hava sahasında, Suriye tarafından düşürülen Türk askeri uçağının şehit olan pilotlarından Hava Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan, Malatya Merkez Kabristan Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından, son yolculuğuna uğurlandı.

Ertan'ın cenazesi, Malatya 7. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda düzenlenen askeri törenin ardından, Merkez Kabristan Camisi'ne getirildi.
Cenaze törenine, şehidin ailesinin yanı sıra, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, kuvvet komutanları, şehidin mesai arkadaşları ve vatandaşlar katıldı.

Cuma namazını müteakip cenaze namazını, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz kıldırdı.

Namazın ardından, şehit Hava Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan'ın naaşı, askeri tören mangası tarafından top arabasına konuldu. Bir süre top arabasında taşınan şehidin naaşı, daha sonra omuzlara alındı.

Bu sırada, vatandaşlar tekbir getirdi, ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'' şeklinde slogan attı. Cenaze daha sonra, omuzlarda taşınarak getirildiği Malatya Garnizon Şehitliği'nde toprağa verildi. Kabristana gelen İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, şehidin babası Ali Ertan'a taziye dileklerini iletti. Bakan Şahin, şehidin cenazede taşınan fotoğrafını, baba Ali Ertan'a verdi.BİZE ULAŞIN