'Yargının mazereti kalmadı'

Tutuklu vekiller için sert bir çıkış yapan TBMM Başkanı Çiçek, "ÖYM'ler için yasa değişti, ruhunu anlasınlar" dedi. Çiçek'in açıklamasına göre Van Milletvekili Aktaş'ın vekilliği de düşmüyor

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, tutuklu 8 milletvekili ile ilgili sert bir çıkış yaptı ve mahkemelere "Meclis özel yetkili mahkemelerin rahatsızlık yaratan uygulamaları nedeniyle değişiklik yaptı. Yasanın ruhunu okuyun. Mahkemeler, tutuklu milletvekilleri bakımında adli kontrol gibi çağdaş imkanı uygulamaya koyabilecektir. Mazeretleri de o kadar kalmamıştır" mesajı verdi. Meclis'in tatile girmesinin ardından bir basın toplantısı düzenleyen Çiçek, üçüncü yargı paketinde yer alan adli tutukluluk ile ilgili düzenlemelerin tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılıp bırakmayacağı yönündeki soruları yanıtladı. 34 bin 235 tutuklu bulunduğuna dikkat çeken Çiçek, şöyle devam etti: "Tutuklu milletvekilleri de dahil özel yetkili mahkemeler olarak bilinen mahkemelerin uygulamalarından bir rahatsızlık olmuş. Meclis de bu rahatsızlığı, bünyesinde değişiklik yaparak ortaya koydu. Demek ki Meclis'in mesajı, uygulamalarda dikkatli davranılmasıdır. Düzenleme ile birlikte 25 bin 235 tutuklu hakkında yargı yeni bir değerlendirme yapabilir. Tutuklu milletvekilleri bakımından da adli kontrol gibi, gerçekten çağdaş bir tedbiri uygulamaya koyabilecektir. Ümit ederim yargı, yasamanın verdiği bu mesajı iyi anlamıştır. Yargının değişiklin felsefesini iyi anlaması gerekiyor. Mazeretleri de o kadar kalmamıştır adli kontroldeki üst sınır ortadan kaldırılmak suretiyle."

AKTAŞ'A MÜJDE
Çiçek, üçüncü yargı paketi yürürlüğe girdiği için BDP destekli Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş'ın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin fezlekeyi de başbakanlığa iade edeceklerini, oradan da mahkemesine gönderileceğini bildirdi. Merve Kavakçı'nın özlük haklarının iade edilip edilmeyeceği sorusuna mahkemenin iadeye gerek olmadığı yönünde kararı olduğunu hatırlatan Çiçek, Samsun'daki sel felaketine yönelik sorulara da "Herhalde bu işin önü, arkası araştırma konusudur" dedi.

MECLİS 846 SAAT ÇALIŞTI
TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in verdiği bilgiye göre Meclis geçen yasama yılı 856 saat 20 dakika çalıştı, 43 bin 594 sayfa tutanak tutuldu. Tutanak tutulan diğer toplantılar da dikkate alındığında çalışma süresi bin 238 saate çıktı. Genel Kurul 119 kanunu kabul ederken, Meclis Başkanlığını sunulan dokunulmazlık fezlekesi sayısı 740'ı buldu. Bunlardan 193'ü PKK'nın propagandasını yapmak, 118 suç ve suçluyu övmek, 39'u örgüt üyeliği, 191'i toplantı ve gösteri yürüyüşlerini ihlal olarak sıralandı.

BİZE ULAŞIN