Başbakan'dan Çaycuma talimatı

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde, 6 Nisan 2012 tarihinde yıkılarak 15 kişinin öldüğü Çaycuma Köprüsü'nün yerine yenisinin yapılması çalışmaları aralıksız sürüyor. Yeni köprü için bizzat devreye girerek ihale sürecini yakından takip eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ilgililere "İşi hızlandırın" talimatı vermiş. Köprü ihalesi 18 Temmuz'da Zonguldak Valiliği'nde yapılacak.

  • CİHAN
  • Gündem
  • Cumartesi 07.07.2012 14:44
Zonguldak İl Özel İdaresi ve Karayolları Genel Müdürlüğü'nün imar planı doğrultusunda köprünün 18 Temmuz tarihinde ihalesinin yapılması kararlaştırıldı. Buna göre ihale; yıkılan köprünün yerine yeni bir köprü, mevcut köprünün ayaklarının iyileştirilmesi ve 'bilit' olarak ifade edilen köprü ayaklarının korunması amacıyla sedde yapımı konularını kapsıyor. İhaleyi Zonguldak Valiliği İl Özel İdaresi yapacak, teknik desteği ise Karayolları Genel Müdürlüğü verecek.

BAŞBAKAN KÖPRÜYÜ SORUP İŞİ HIZLANDIRIN TALİMATI VERMİŞ

Köprü felaketinde kendi babası Kemal Gülşen ile yeğeni Sezgin Gülşen'i de yitiren Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen, konuyla ilgili son gelişmeleri paylaştı. 18 Temmuz'da Zonguldak Valiliği'nde yapılacak köprü ihale sürecinde Başbakan Erdoğan'ın çok büyük rolü olduğunu açıklayan Gülşen, "Sayın Başbakanımız, bizleri büyük acılara boğan Çaycuma Köprüsü konusunda sürekli arıyor. 'Karayolları yapmadı mı, köprü neden gecikti, niye başlanmadı, niye bekliyorsunuz?' şeklinde bizlere talimatı oldu. Kendisiyle Meclis'te karşılaştığımızda da 'Köprü olayı ne oldu? diye sordu, biz de son aşamayı aktardık. Bize 'işi hızlandırın' talimatı verdi. Onun bu konuya verdiği önem sayesinde ihale süreci hızlandı. İnşallah en kısa sürede yeni köprü yapılacak." dedi.

Çaycuma Belediye Meclisi olarak köprü ve çevresindeki yeni imar planını geçirdiklerini hatırlatan Gülşen, şunları söyledi: "Köprünün her iki ucunda yıkılması gereken yerleri en kısa sürede yıkacağız. Özellikle İstasyon tarafındaki bazı işyerlerinin yıkım kararı çıktı. Biz bu işin bir an önce bitmesini istiyoruz. Allah kimseye bir daha böyle acılar yaşatmasın."
BİZE ULAŞIN