Cevdet Akçalı vefat etti

Eski milletvekillerinden gazeteci-yazar Cevdet Akçalı vefat etti.

Bir süre önce kalçasındaki kırık dolayısıyla Ankara'da hastaneye kaldırılan ve ameliyat edilen Akçalı, dün gece hayatını kaybetti.

Akçalı'nın cenazesi, 9 Temmuz Pazartesi günü Şakirin Camisi'nde öğleyin kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'na defnedilecek.

-Cevdet Akçalı-

Adana'nın Kozan ilçesinde 1925'te doğan Akçalı, Adana Erkek Lisesi'nden sonra İstanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Aynı fakültede 1946-1948 yılları arasında asistan olarak çalışan Akçalı, Paris Sorbonne Üniversitesi'nde Fransız Anayasası üzerine seminerlere katıldı.

Kısa bir süre Devlet Planlama Teşkilatı'nda da çalışan Akçalı, 1969'da Adana'dan milletvekili seçildi. Akçalı, 2002'ye kadar 14. 16. ve 20. Dönem Adana, 18. Dönem İstanbul, 21. Dönem Kütahya milletvekilliği, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanlığı ile Avrupa Konseyi Şeref Üyeliği ve Başkanvekilliği yaptı.

Fransızca, İngilizce ve Almanca bilen Akçalı, çeşitli dergiler çıkardı ve bazı gazetelerde köşe yazarlığı yaptı.

Akçalı'nın, ''Türkiye'de Tekrar İhtilal Olabilir mi?'', ''Kıyma Makineleri'', ''Paslanan Madalya'', ''Danışma Kurulu Çıkmazı'', ''Avrupa'da Türkiye'yi Savunmak'', ''Demokrasi Yolunda'', ''Aksakal Deyişleri'' ve ''Yeşil Sermaye'' isimli eserleri bulunuyor.
BİZE ULAŞIN