Devlet, şehitlerini uğurladı

Düşürülen uçakta şehit olan pilotlar için Malatya'daki üslerinde resmi tören yapıldı Başbakan şehit ailelerine başsağlığı diledi. Komutanların konuşmaları ise herkesi ağlattı

Akdeniz'de Suriye tarafından düşürülen Türk askeri uçağının şehit pilotları yüzbaşı Gökhan Ertan ve teğmen Hasan Hüseyin Aksoy için düzenlenen törende devletin zirvesi yer aldı. Şehitler, duygu dolu törenin ardından uğurlandı. Malatya 7. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda saat 11.00'de başlayan törene, şehit pilotlar Ertan ve Aksoy'un ailelerinin yanı sıra, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, kuvvet komutanları ve şehitlerin mesai arkadaşları katıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önce şehit ailelerinin yanına giderek tek tek ellerini sıkıp başsağlığı diledi. Tören, şehitlerin cenazelerinin katafalka konulmasından sonra saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Duygu yüklü törende daha sonra şehit pilotların özgeçmişleri okundu. 7. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Mustafa Avcı, törende yaptığı konuşmada, "Bugün burada, silahsız olarak icra ettikleri görev uçuşu esnasında menfur bir saldırı neticesinde şahadet mertebesine ulaşan çok değerli 2 kahraman pilot arkadaşımızı ebediyete uğurlamak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz" dedi.

BAYRAĞIN HAKKINI VERDİLER

Avcı, şöyle konuştu: "Aziz şehitlerimizin anneleri, babaları, eşleri, kardeşleri ve yakınları, bu kutsal ocağa yıllar önce teslim ettiğiniz evlatlarınız, Hava Kuvvetleri saflarına katıldıkları ilk günden itibaren bizlerin hem kanat ve silah arkadaşı, hem de kardeşlerimiz olmuşlardır. Bugüne kadar verdikleri hizmetler ve icra ettikleri görevlerle göğsümüzü kabartan, gurur vesilemiz olan evlatlarınız, giydikleri üniformanın ve üzerlerinde taşıdıkları ay yıldızlı bayrağın hakkını son nefeslerine kadar vermişlerdir. Böylesine yiğit subaylar yetiştirdiniz ki, Türk Silahlı Kuvvetleri ve milletimiz adına sizlere şükranlarımı sunuyor, evlatlarınızın şahadeti nedeniyle döktüğünüz gözyaşı ve acılarınızı yürekten paylaştığımı ifade etmek istiyorum. Sizlere ve şehitlerimizin silah arkadaşlarına sabır ve metanet diliyorum."

TABUT BAŞINDA GÖZYAŞI

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz da, son yolculuğuna uğurlanan aziz şehitlerin, üniformalarını giydikleri andan itibaren kendilerini bu vatana, bu millete, bu toprağa adayan insanlar olduğuna vurgu yaparak, "Şehitlik bir serdengeçtiliktir. Yardan, anadan, sevgiliden geçip, vatan, millet ve bayrak için kanını, canını seve seve verebilmektir. Aziz şehitlerimiz bunu gerçekleştiren kahramanlardır" dedi. Daha sonra şehitler için dua eden Yılmaz, ailelere sabır diledi. Duanın ardından şehitlerin cenazeleri cenaze aracına konulmak üzere katafalktan alınırken, şehit Yüzbaşı Gökhan Ertan'ın babası yerinden kalkarak tabutların yanına gitti. Baba Ali Ertan, iki şehitin tabutlarını öptü. Şehitlerin yakınları da çocuklarının Türk Bayrağı'na sarılı tabutlarına gözyaşları arasında son kez sarıldı. Tören sonrası Ertan'ın cenazesi Malatya Merkez Kabristan camisine, Aksoy'un cenazesi ise İstanbul'a gönderildi.

OĞLUNUN TABUTUNU MEZARA KADAR TAŞIDI
Şehitlerden yüzbaşı Gökhan Ertan'ın cenazesi, Malatya 7'nci Ana Jet Üs Komutanlığı'nda düzenlenen askeri törenin ardından, Merkez Kabristan Camisi'ne getirildi. Cenaze töreninde, şehidin ailesinin yanı sıra devletin zirvesi de yerini aldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, kuvvet komutanları, şehidin mesai arkadaşları ve büyük bir kalabalık törende saf tuttu. Cuma namazının ardından cenaze namazını Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz kıldırdı. Namaz sonrası şehit pilot yüzbaşı Gökhan Ertan'ın naaşı, askeri tören mangası tarafından top arabasına konuldu. Bir süre top arabasında taşınan şehidin naaşı, daha sonra omuzlara alındı. Bu sırada, vatandaşlar tekbir getirdi, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganı attı. Cenaze daha sonra, omuzlarda taşınarak getirildiği Malatya Garnizon Şehitliği'nde toprağa verildi. Kabristana gelen İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, şehidin babası Ali Ertan'a taziye dileklerini iletti. Bakan Şahin, şehidin cenazede taşınan fotoğrafını, baba Ali Ertan'a verdi.

GALATASARAY'IN FANATİK TARAFTARI
Hava Kuvvetlerimize ait RF-4 uçağında şehit olan pilot yüzbaşı Gökhan Ertan'ın fanatik bir Galatasaraylı ve Hagi hayranı olduğu öğrenildi. 5 Temmuz tarihinde yapılan arama sonucu naaşları denizden çıkartılan Gökhan Ertan,1998-2002 tarihleri arasında Harp okulundan mezun oldu.Galatasaray atkısını boynundan çıkarmayan şehit Yüzbaşı Ertan, Fenerbahçeli olan sınıf arkadaşı Osman Koç ile de çoğu zaman birlikte Galatasaray- Fenerbahçe maçlarını izledikleri ,centilmenlikleriyle dikkati çektiği ifade edildi.

EL ELE UĞURLANDI
Malatya'daki resmi tören ve cenazenin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer siyasiler İstanbul Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verilen şehidimiz pilot teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'un cenazesine katıldı. Kılınan cenaze namazı öncesi şehit pilotun babası Ali Osman, üvey annesi Ayla Aksoy, eşi Banu ve aynı birlikte görev yaptığı pilot yüzbaşı ağabeyi Fatih Aksoy taziyeleri kabul etti. Namazın ardından Başbakan Erdoğan ve şehit pilotun babası Ali Osman Aksoy el ele tutuştu ve birlikte yürüdü. Şehit pilotun akrabaları, Aksoy'un 10 aylık eşi Banu Aksoy'a birlikte destek oldu. Top arabasının arkasından yürürken Banu Aksoy, gözyaşlarını tutamadı.

İŞTE O YÜREK YAKAN GÖRÜNTÜLER

BİZE ULAŞIN