İzmir davasında tek tutuklu kaldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin davasının ikinci duruşmasında tutuklu 18 sanığın 17'si için tahliye kararı çıktı. Davada tek tutuklu sanık dün mahkemede duygusal bir savunma yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Pervin Şenel Genç kaldı. Davanın ikinci duruşmasının ikinci gününe 18 tutuklu sanık ve aralarında Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve eşi Türkegül Kocaoğlu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda tutuksuz sanık katıldı. Savcı, tutuklu sanıklardan 7'sinin tahliyelerini diğerlerinin tutululuk hallerinin devamını istedi. Sanıklardan Genel Sekreter Pervin Şenel Genç savunmasını gözyaşları içinde yaptı. "Suç örgütü kurmakla suçlanıyorum. Bu bana çok ağır ve acı geliyor. 431 gündür bu acıyı yaşıyorum" diyen Genç, "Vicdanen çok rahatım. Böyle bir örgüt yoktur" dedi. Mahkeme, 1 saat aradan sonra kararını açıkladı. Mahkeme, Alaattin Eraslan'ın sağlık nedeniyle serbest bırakıldığını belirtti. Heyet, serbest bıraktığı Cumhur Yazıcı, Cafer Alt, Cafer Konca, Sedat Sakur'a saat 19.00-21.00 arası karakola imza atma şartı getirdi. Tülay Azeri, Hüseyin Kırmızı, Faruk Boyacıoğlu, Gökhan Boğazkesen, Murat Boyacıoğlu'na yurtdışına çıkış yasağı kondu.

YEDİ SANIĞA EV HAPSI

Diğer serbest bırakılanlar Hilmi Özen, Serdar Selçuk Savcı, Ali Süha Sabuktay, Mehmet Sayar, Hakan Say, Ata Karataş, Ömer Devrim Ergin'e ise, ev hapsi olarak nitelendirilebilecek şekilde yaşadıkları konutlarından ayrılmama şartı getirildi.

'ÖRGÜT İDDİASI ORTADAN KALKTI'
İzmir Büyükşehir Belediye Başkan4 Aziz Kocaoğlu, tahliye kararlarının ardından adliye çıkışında yaptığı açıklamada, "Sadece bir kişinin içeride kalması, diğerlerinin serbest bırakılması, zaten örgüt iddiasını da ortadan kaldırmıştır bize göre. Ben bu adliyeden tüm arkadaşlarımız serbest bırakılarak buruk olarak ayrılmak istemiyordum. Ama mahkemenin kararı budur. Ben bu süreçte, önce İzmirliler'e, hangi görüşten olursa olsun bize 15 aydır destek veren tüm İzmirli hemşerilerime sonsuz teşekkür ediyorum. İnşallah Genç'i de en kısa zamanda itiraz sürecinde özgürlüğüne kavuştururuz" dedi.

BİZE ULAŞIN