Kapıcı dairelerini iptal edeceğiz

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Ahmet Karabel, 'Kuzey Yıldızı TOKİ konutlarının bodrum katlarındaki kapıcı dairelerini iptal edeceklerini açıkladı.

  • Gündem
  • Cumartesi 07.07.2012 15:06
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Ahmet Karabel, Samsun'daki sel felaketinde 5 kişinin yaşamını yitirdiği Kuzey Yıldızı TOKİ konutlarında inceleme yaptı.

Bodrum katlarda bulunan kapıcı dairelerini iptal edeceklerini söyleyen Karabel, şöyle konuştu:

''Bizim burada elimizde bulunan mevcut dairelere veya Samsun Büyükşehir Belediyesiyle yapacağımız görüşme neticesinde eğer uygun bir alan bulursak oraya yapacağımız bir blok ile kapıcı dairelerini konuşlandıracağız. Bu mümkün değilse elimizdeki mevcut bloklardan zemin katlardaki daireleri kapıcı dairesi olarak vereceğiz. Ve bodrum katlarındakileri iptal edeceğiz.''

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın talimatları doğrultusunda bol yağış alan Karadeniz Bölgesi'nde ve bundan sonra yapılacak ihalelerin tamamında bodrum katlarında iskan yapmayacaklarına dikkat çeken Karabel, ''Bundan sonra bloklarımız zemin katlardan itibaren kullanacağız. Bodrum katları da daha değişik amaçlarla kullanacağız'' dedi.

Dere yatağında değil, imarlı saha
Öte yandan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da Samsun'da meydana gelen sel felaketi ile ilgili, ''TOKİ'nin konutlarının dere yatağında olduğu iddia ediliyor, dere yatağında değil, imarlı saha. Dereyle alakası yok, bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Kuvvetli yağış sebep olmuştur'' dedi.

Eroğlu, ''Kusur varsa, onları araştırıyoruz. Afet sonrası orada yapılacak kentsel dönüşüm, dere yatağının ıslahı, vahşi çöp atık deposunun daha büyük bir tehlikeye yol açmaması için oranın tahkimatı, yeni sel kapanlarının yapılması için birtakım kararlar aldık'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN