BDP'li vekile tahliye çıkmadı

Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi, KCK davasında tutuklu bulunan Şırnak Milletvekili Sarıyıldız'ın tahliyesini ret gerekçelerini sıraladı: "Terör örgütü üyesi" iddiası, kuvvetli suç ve kaçma şüphesi...

Üçüncü Yargı Paketi kapsamında PKK'nın şehir yapılanması Diyarbakır ve İstanbul'daki KCK davalarında sanıkların tahliye talepleri reddedildi. Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen KCK davasında mahkeme, tutuklu sanık BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın avukatlarının önceki gün 3. Yargı Paketi kapsamında bulundukları tahliye talebini karara bağladı. Mahkeme, Sarıyıldız'ın "terör örgütünün çağrısı doğrultusunda 5 ayrı eylemi organize ettiği, esnaftan kepenk kapatmayı istediği" iddiasıyla hakkında "Terör örgütü üyesi olmak" suçlamasıyla dava açıldığını hatırlatarak şu ifadelere yer verdi: "Dosyadaki olay ve fotoğraf tespit tutanaklarına göre kuvvetli suç şüphesinin varlığı, suçun CMK 100/3. maddesinde yer alan katalog suçlardan olması, kaçma şüphesinin bulunması ve bu koşullar altında adli kontrol uygulamasının tutuklamadan beklenen amaca ulaşılmasını sağlamayacağı göz önüne alınarak tahliye talebinin reddine karar verilmiştir."

BDP'Lİ AYHAN DA BAŞVURDU

Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Şanlıurfa KCK davasının tutuklu sanığı BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan'ın avukatı da dün tahliye için dilekçe verdi. BDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak ve Van bağımsız milletvekili Kemal Aktaş ile BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım'ın avukatlarının da önümüzdeki hafta başvuracağı öğrenildi. İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 140'ı tutuklu 205 sanıklı KCK davasında da mahkeme heyeti, bazı avukatların, yeni düzenlemedeki "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçuna ilişkin erteleme kararı verilmesini talep ettiklerini hatırlattı. Bu suçtan yargılanan sanıklar hakkında "terör örgütü yöneticisi veya üyesi olmak" suçlamasının da bulunduğunu belirten mahkeme, erteleme kararı verilmesi için davanın tefrik edilmesi gerektiğini, bunun dosya kapsamı düşünüldüğünde pratik olmadığını kaydetti.

PROF. TEZCAN: KARARLAR EMSAL TEŞKİL ETMEZ
Ceza hukukçusu Prof. Durmuş Tezcan KCK davalarındaki tahliyelerin ret kararını şöyle değerlendirdi: "Her mahkeme kendisi karar verir. 3. Yargı Paketi 109. madde çok ilave eklemeler yapıyor. Böylece tutuklama kararına karşı itiraz hakkı var. KCK davası ve BDP'li Sarıyıldız ile ilgili kararlar kesin değil. Bunların itiraz mercileri var. Ancak somut olayın kendine has özellikleri vardır. Dayandığı gerekçeler vardır. A davasındaki olay ile B davasındaki olay bire bir aynıdır demek mümkün değildir. İnandırıcı gerekçe var mı yok mu ona bakılması gerekiyor. Bu karar bu tür tüm davalar için emsal teşkil etmez."

İKİ İLDE 212 HÜKÜMLÜ SERBEST BIRAKILDI
"3. Yargı Paketi" kapsamında Kocaeli'de 112, Adıyaman'da 100 mahkum tahliye edildi. Çeşitli suçlardan Kocaeli'ndeki kapalı cezaevlerinde tutulan 189 mahkumun yasadan faydalanmak için yaptıkları başvurular dikkate alınarak, Kocaeli Açık Ceza İnfaz Kurumu'na nakledilmesine karar verildi. Ayrıca, Kocaeli'deki kapalı cezaevlerinde bulunan 112 mahkumun yaptıkları başvurular dikkate alınarak, tahliye edilmelerine karar verildi. Adıyaman'da da önceki gün geç saatlerde başlayan tahliyelerin devam ettiği belirtildi. Şu ana kadar Adıyaman Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndan 100 mahkumun yasa kapsamında bırakıldığı kaydedildi. Bolu'da da 65 mahkum, aynı yasa kapsamında açık cezaevlerine nakledildi.

ERGENEKON'DA TAHLİYE KARARLARI GÖRÜŞÜLMEDİ
İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri'de dün görülen Ergenekon duruşması tahliye beklentisiyle başladı. Ergenekon davasında bazı sanıklar ve avukatlar, 3.Yargı Paketi kapsamında tahliye taleplerini yazılı olarak sundu. Ancak mahkeme tahliye taleplerini değerlendirmeyince konu önümüzdeki haftaya kaldı. Balyoz Planı davasında da 250 tutuklu adına tahliye talebinde bulunulduğu bildirildi.
BİZE ULAŞIN