Atalay'dan önemli açıklamalar

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, hükümetin 2014 yılında terörle mücadele konusunda planları olduğu yönündeki haberler için, "Biz böyle bir şey söylemedik 2014 diye. Bizim çalışmalarımız o konuda kesintisiz sürüyor" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Ankara Sanayi Odası'nın 18. Gündem Toplantısı öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Atalay, Suriye'de düşürülen Türk uçağıyla ilgili gerekli açıklamaları yarın Başbakan Erdoğan'ın partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yapacağını sölyedi.

Son günlerde gündeme gelen ve hükümetin 2014 yılı için terörle mücadele konusunda planları olduğu şeklindeki haberleri de değerlendiren Beşir Atalay, "Biz böyle bir şey söylemedik 2014 diye. Bizim çalışmalarımız o konuda kesintisiz sürüyor. Öyle bir tarih vermedik" diye konuştu.
Atalay, 'barış gelsin' şeklinde açıklamalar yapan Kürt aydılarının açıklamalarını da değerlendirdi. Atalay, "Biz bu konuların demokratik süreçler içinde, düşünce bazında görüşülmesinden, konuşulmasından memnunuz. Leyla Zana ile ilgili sayın Başbakanımızın, sayın Zana'yı kabulünden sonra bu konuda doğrusu çok yorumlar yapıldı, değerlendirmeler oldu. Biz şiddet içermeyen, terör içermeyen demokratik çözümler içeren düşünce beyanı olan bu tür değerlendirmelerden memnunuz. Bunlardan faydalanırız, bizim dileğimiz Kürt aydınları arasında da siyasetçileri arasında da bu tür konularda rahat görüşme, konuşmalar gelişsin. Tek şart şiddet ve terör taşımasın" şeklinde konuştu.

14 TEMMUZ DİKKAT ÇEKİCİ
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, BDP'nin 14 Temmuz tarihinde Diyarbakır'da yapmayı istediği mitingle ilgili bir soruya ise şu cevabı verdi:
"Valiliğin bir açıklaması oldu, tekrar değerlendiriliyor. Vakit var. Biliyorsunuz 14 Temmuz özel bir tarihi işaret ediyor. O tabii dikkat çekici. Onun dışında doğrusu demokratik ortamlarda toplantı, gösteri hakkını kullanmak vatandaşların kendi hakkıdır, yeter ki kurallara uysunlar. Ama Valiliğin ret sebebi olarak hem geçen sene Silvan terörünün yıl dönümü, hem de demokratik özerklik gibi içeriği doldurulmayan, saçma diyebileceğimiz bir şeyin yıl dönümü olduğu için valilik izin vermemişti."

Atalay, bir soru üzerine ise Başbakan Erdoğan ile Leyla Zana arasındaki görüşmenin olumlu bir havada geçtiğini söyledi. Üçüncü Yargı Paketi'yel ilgili de değerlendirmelerde bulunan Beşir Atalay, şunları söyledi:

"Özel yetkili mahkemeler kaldırıldı. Özellikle bundan sonra soruşturma kısmıyla ilgili dava açılma safhasına kadar usul tamamen değişti. Tutuklamalar, tutuklu yargılamalar neredeyse bu yasayla istisnai uygulama haline geldi. Basın yoluyla işlenen suçlar vardır, davalarla ilgili haber yapan basın mensuplarını ilgilendiriyordu. 5 bin civarında açılmış dava vardı, onların hepsi ertelendi bu üçüncü yargı paketiyle. Adli kontrol mekanizması geldi, bizim beklediğimiz yaklaşık 10 bin kişi adli kontrolden faydalanacak ve cezaevinden çıkacak. Yargı süreçlerinin hızlanması sağlandı. Üçüncü Yargı Paketimiz henüz genişçe tartışılmış değil ama demokratikleşme anlamında önemli. AİHM boyutu var. Soruşturmaların olağanüstülükten çıkartılması gibi önemli adımlar var. Yargının eline yeni imkanlar verildi, yorum yargının, yargıya geniş bir alan tanındı. Tutukluluk talebi veya kararı, süreleri vardı onların hepsi kaldırıldı yargıya daha geniş alan tanınmış oldu."

ULUSLARARASI CAMİA GECİKİYOR
Başbakan Yardımcısı Suriye ile ilgili bir soru üzerine ise, uluslararası camianın geciktiğini belirterek, "Suriye konusunda Dışişleri Bakanımız gerektiğinde açıklamalar yapıyor. Benim şahsi fikrim, Suriye konusunda uluslararası camia gecikiyor. Orada katliamlar, şiddet artıyor ve Annan'ın şu anda yürüttüğü sürece biz destek verdik başından ama benim şahsi görüşüme göre sadece zaman harcama gibi görülüyor" değerlendirmesinde bulundu.
BİZE ULAŞIN